K talentovým zkouškám první lednové pondělí a úterý zamířila na šumperskou průmyslovou školu i čtrnáctiletá Anička. Ucházela se o přijetí na obory grafický design a průmyslový design. Možnosti přípravy měla oproti svým předchůdcům velmi omezené.

„Už loni se připravovala ve Vile Doris, kam docházela k jednomu malíři. To se ale s koronavirem loni v březnu skončilo,“ vzpomíná maminka deváťačky ze Šumperska. „Možnosti přípravy byly špatné. Nakonec mi pomohla bývalá kolegyně od mámy z práce,“ dodala Anička.

Konat se nemohly ani přípravné kursy v ateliérech, které šumperská průmyslovka pro uchazeče pořádávala v říjnu. Náhradou jim začátkem prosince on-line poskytla metodické pokyny odborného učitele a videa s informacemi a doporučeními k přijímacím zkouškám.

„Snažili jsme se jim touto cestou pomoct, neměli možnost si to osobně vyzkoušet u nás ani v zuškách, všechno bylo zrušené,“ poznamenal ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Šumperk Ondřej Šanovec.

Samotné přijímačky se uskutečnily v pondělí 3. a úterý 4. ledna, hned po Vánočních prázdninách. „Nevěděli jsme, jestli je nakonec nezruší. Vláda mluví každý den jinak, čekali jsme, že se může stát cokoli,“ poznamenala maminka Aničky.

Zvýšené požadavky na hygienu

Dívka nakonec talentové zkoušky absolvovala. V pondělí měla za úkol nakreslit postavu, následovala malba zátiší. Další den musela v rámci talentových zkoušek na druhý obor nakreslit tužkou zátiší a modelovat lebku. Na každý z úkolů měla tři hodiny, stejně jako další uchazeči pracovala v roušce.

„Podle pokynů, které jsme dostali z ministerstva, bylo přijímačky možné uskutečnit bez omezení počtu uchazečů na místnost. Z hlediska samotné organizace se toho pro nás moc nezměnilo. Zvýšené byly požadavky na hygienu, rozestupy, roušky a podobně,“ popsal ředitel Šanovec.

Jak u přijímaček dopadla, Anička neví. A ještě celý měsíc vědět nebude. Kvůli rozhodnutí ministerstva školství výsledky škola uchazečům říct nesmí.

„Ministerstvo umožnilo prodloužení termínu konání talentových zokušek až do konce ledna. Z důvodu zajištění objektivity se výsledky nesmí zveřejnit dříve než 5. února. Pro uchazeče je to nešikovné, nevědí, jak dopadli,“ poznamenal ředitel Šanovec.

Hrozně dlouhá doba

Prekérní situaci potvrzuje i maminka Aničky. „Pro děcka v tomto věku je měsíc hrozně dlouhá doba,“ poznamenala.

Problém navíc bude mladé lidi motivovat k přípravě na přijímací zkoušky v řádném jarním termínu. I v tomto směru bude zátěž mnohdy ležet na rodičích. „Na naší škole děcka na přijímačky vůbec nepřipravují. Jede se normální výuka, matematika, čeština, co se má probrat, ale nic navíc. A vím i o jiných školách, kde je to podobné,“ říká maminka Aničky.

Přijímací zkoušky na střední školy by se měly konat v polovině dubna. Podle ministerstva školství nebudou v letošním roce povinné jednotné přijímací zkoušky z dílny organizace Cermat. Ředitelé středních škol budou moct uchazeče přijímat na základě vlastních přijímacích zkoušek, případně zcela bez nich. Třeba na šumperské průmyslovce se nicméně zatím kloní k využití testů od Cermatu.