„Splnil jsem si svůj sen, vždy jsem toužil mít muzeum. Předmětů se podařilo nashromáždit tisíce, snažím se je obměňovat," řekl třiašedesátiletý Milan Havlíček, který areál vybudoval na svých pozemcích a výhradně svoje prostředky. O dotace nikdy nežádal.

Milana Havlíčka už léta dobře znají filmaři, zájem mají o půjčování aut veteránů, kočárů a dalších věcí. Objevují se pak v pohádkách, filmech i seriálech. „Spolupracoval jsem například s tvůrci seriálu Četnické humoresky, na natáčení jednoho dílu potřebovali cikánský vůz. Těch filmů byla spousta, na všechny si za ta léta již ani nevzpomenu. Třeba támhleta Škoda sedan hrála v několika dílech majora Zemana," ukazuje na mírně zaprášené vozidlo Milan Havlíček.

Samostatnou kapitolou jsou zvířata. V ohradě pospolu žije zvláštní uskupení, osli, kobyla, ovce a také exotický velbloud. Jakmile vrzne branka, zvířata pádí k plotu a nedočkavě se strkají při čekání na pamlsek.

„Velblouda se mi podařilo získat z cirkusu, byl nemocný," konstatoval Milan Havlíček. Na dožití je ve skanzenu také párek makaků. Zvěřinec doplňují různá plemena koz, které zanedlouho porodí mláďata. Za zmínku stojí také ptactvo, které je zastoupeno kachnami, labutěmi, holuby i papoušky. V zimě zůstává prázdný pouze jeden výběh, kde jinak bydlí aligátor. Nebezpečný plaz se musí na zimu stěhovat do tepla. „Aligátor nesnese teplotu, která je nižší než patnáct stupňů. Plánujeme sice stavbu vyhřívané haly, ale zatím finance nejsou. Stěhování také není optimální, pro zvíře to je velký stres, takže uvažujeme o tom, že aligátora předáme jinam," vysvětlil Milan Havlíček.

Právě zima je pro Milana Havlíčka vždy zátěžovou dobou, shánět potravu pro tolik zvířat není snadné. Navíc v zimních měsících přichází jen minimum návštěvníků. „Najde se hodně ochotných lidí, kteří pomáhají, samozřejmě každý příspěvek vítáme," uzavřel majitel skanzenu.