Vikantice jsou malou vesnicí na Hanušovicku. Není tu pošta, škola ani obchod. Jednou z mála známek veřejné infrastruktury pro sedm desítek místních obyvatel je telefonní budka u obecního úřadu. Omšelý vzhled přístroje však dává tušit, že příliš využívaný není.

„Já osobně jsme z toho neviděl telefonovat nikoho. Jen si v té budce hrávají děcka. Ale zapojené by to být mělo, něco v tom cvaká,“ řekl místní obyvatel Ladislav Gerža, který v úterý 8. prosince dopoledne míří na úřad.

Telefonní automat ve Vikanticích je jedním ze 43, který v současnosti v Olomouckém kraji provozuje společnost O2. Aby si však z drtivé většiny přístrojů mohl člověk zavolat, potřebuje předplacenou telefonní kartu.

Na mince fungují v kraji přístroje jen čtyři: V Suchonicích a Hrubé Vodě na Olomoucku a v Ostružné a zmíněných Vikanticích v Jeseníkách. Podle operátora je z telefonních automatů možné nejen volat, ale také posílat SMS a e-maily.

Nevyplácí se to, zní z firmy

Společnost O2 provozuje přístroje v nejmenších obcích kraje na základě povinnosti, kterou jí uložil Český telekomunikační úřad. Tato povinnost však firmě od příštího roku končí.

„V roce 2021 tedy neplánujeme provozovat veřejné telefonní automaty nikde v České republice. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí,“ uvedla tisková mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská.

Ještě loni na podzim bylo v České republice v provozu 3900 telefonních budek. Většinu z nich společnost O2 provozovala na své komerční riziko bez dotace státu. Ty ke konci minulého roku zrušila.

Letos v Česku fungovalo posledních 1150 budek v obcích do dvou set obyvatel. V červnu rada Českého telekomunikačního úřadu rozhodla, že je stát přestane dotovat. Jeden automat subvencovala ročně zhruba devíti tisíci korunami.

Nejvíce telefonních automatů fungovalo v Česku kolem roku 2000. Lidé si tehdy mohli zavolat z více než třiceti tisíc budek.