„Výběrové řízení vždy cenu dostane dolů,“ konstatoval tajemník šumperské radnice Petr Holub. Demoliční práce začnou v květnu, temeničtí hasiči se pak budou nějaký čas potýkat s provizorními podmínkami. Přestěhují se totiž do nově postavené garáže. V té budou mít hasiči zázemí do té doby, než bude postavena nová zbrojnice.

Původní sto let stará hasičská zbrojnice byla  již řadu let v nevyhovujícím stavu, který už byl ve finále označen za havarijní. Například stropní trámy musejí držet provizorní podpěry, problémem je také nedostatečné hygienické zařízení.  I když šumperská radnice, která je zřizovatelem jednotky dobrovolných hasičů,  nejdříve uvažovala o rekonstrukci budovy, nakonec zvítězila varianta výstavby nové zbrojnice. Bude to totiž levnější.

Náklady na novou budovu se pohybují kolem 12 milionů korun, o tři miliony šumperská radnice požádala Olomoucký kraj. Ten ale dotaci letos neposkytne. „Pro stavbu hasičské zbojnice jsou pro letošní rok v rozpočtu města jsou vyčleněné dva miliony, takže hlavní stavební práce by měly být na řadě příští rok,“ uvedl mluvčí radnice Kamil Navrátil.

Temenickou jednotku, jejíž součástí je i lezecká skupina,  tvoří celkem šestnáct hasičů včetně velitelů celé jednotky a družstev. Ročně zasahuje u desítek mimořádných událostí, více jak polovina připadá na požáry. Hasební obvod představuje území o rozloze téměř 12 tisíc hektarů, kde žije bezmála 40 tisíc obyvatel. Již v minulých letech radnice investovala do technického vybavení hasičů, které je nyní na dobré úrovni.