„Stavět se mělo začít letos, ale větší objem prací bude na programu příští rok. Původně to mělo být naopak," sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.  Předpokládané náklady se pohybují zhruba kolem 10 milionů korun, ale soutěž na dodavatele cenu pravděpodobně hodně stlačí dolů. Radnice chce rovněž příští rok požádat o dotaci Olomoucký kraj.

Původní budovu zbrojnice, která byla postavena za první republiky, nechala radnice zbourat. Byla totiž takřka v havarijním stavu a ukázalo se, že nová stavba bude levnější než rozsáhlá rekonstrukce. Hasičům pak město postavilo novou garáž, v níž má nyní jednotka velmi skromné zázemí. Na novou zbrojnici proto již hasiči netrpělivě čekají.

„Je to opravdu provizorium, fungování je pro nás nyní velmi náročné. Zvláště při výjezdech je v garáži velmi těsno, chybí nám také slušné hygienické zařízení," řekl velitel temenických hasičů Pavel Koutný.

Jednotka je zařazena v režimu JPO 2, což znamená, že společně s profesionály z Hasičského záchranného sboru vyjíždí k většině zásahů v Šumperku a okolí. Vyrazit musí jen pár minut po zaznění poplašné sirény. Letos temeničtí hasiči absolvovali třiatřicet výjezdů.

Temenickou jednotku, jejíž součástí je i lezecká skupina, tvoří celkem šestnáct hasičů včetně velitelů celé jednotky a družstev. Loni zasahovala u čtyř desítek mimořádných událostí, více jak polovina připadla na požáry. Hasební obvod představuje území o rozloze téměř 12 tisíc hektarů, kde žije bezmála 40 tisíc obyvatel.