Původní hasičská zbrojnice v Temenici, která pocházela z 19. století, byla dlouho ve špatném stavu. To nakonec potvrdil i posudek statika. Radní tak rozhodli o demolici budovy a stavbě nového objektu. Nejdříve se ale musela postavit garáž, aby se hasičská jednotka mohla přestěhovat do provizoria. To se protáhlo na celé tři roky, zpoždění zavinily nutné změny projektu.

„Fungování v provizorních prostorech od roku 2012 nebylo jednoduché, nejhorší byla dvě zimní období a pak také letošní rok, kdy jsme museli přestěhovat cisterny do míst, kde jsme měli zázemí. To bylo velmi náročné, ale i tak jsme byli schopní vyjíždět k událostem," řekl velitel jednotky temenických hasičů Pavel Koutný.

Dodal, že velkým problémem byla především hygiena, hasiči se neměli po zásahu kde umýt, nepříjemný byl také nedostatek místa v garáži plné techniky.

„Zásahové obleky jsme prali v lavoru," zmínil Pavel Koutný.

Nová přízemní budova splňuje všechny technické i hygienické požadavky. Hasiči mají k dispozici koupelnu, kuchyňku i místnost, kde se čistí výstroj a technika.

K dispozici jsou prostory pro různá školení i schůze Sboru dobrovolných hasičů. Využité budou i jako volební místnost.

Objekt je díky novému agregátu nezávislý na výpadcích elektrického proudu.

Nová hasičská zbrojnice v Temenici.

Nové parkoviště

Úpravy se dotkly i venkovních prostor, před zbojnicí je nyní parkoviště pro osobní auta a na výjezd hasičů upozorňují velké poutače.

Jednotka temenických hasičů funguje v poloprofesi­onálním režimu, což znamená, že do čtyř minut od zaznění požárního poplachu musí sloužící družstvo vyjet k zásahu. Těch bývá ročně několik desítek.

Hasiči používají dvě cisterny a dodávku, která v případě potřeby slouží k přepravě posil či techniky.

Nová zbrojnice vzbudila také zájem veřejnosti, ve středu odpoledne si jí přišla prohlédnout více než stovka lidí.

Příští rok novou budovu získá také šumperský Hasičský záchranný sbor. Práce na stavbě nové stanice v Nemocniční ulici pokračují rychlým tempem.

Tato investice si ovšem vyžádá náklady desítek milionů korun. I v tomto případě byla původní stanice srovnána s zemí, protože rekonstrukce byla nemožná.