A to skoro za minutu dvanáct, protože posudek statika ukázal, že budova, postavená ještě za první republiky, začíná být pro hasiče nebezpečná.

Rekonstrukce je přitom rozdělena do dvou etap, jako první se postaví nová velká garáž. Ta by měla být hotova do konce listopadu. Příští rok pak přijde na řadu výstavba vlastní zbrojnice.

„Stav zbrojnice je neúnosný, objevily se dokonce praskliny ve stropech, které bylo nutné podepřít. Dalo by se říct, že nám objekt padá na hlavu,“ řekl velitel jednotky temenických hasičů Pavel Koutný.

Velkým problémem je podle něj také chybějící sociální zázemí. „Po výjezdu se nemáme téměř kde umýt a také výzbroj a výstroj čistíme improvizovaně,“ dodal velitel.

Opravu hasičské zbrojnice zvažovalo město, kterému objekt patří, již před sedmi lety. Tehdy nechalo zpracovat projekt rekonstrukce stávající budovy s garážemi a zajistilo stavební povolení.

„To byly podmínky, za nichž jsme mohli žádat o dotace na rekonstrukci. Navzdory usilovné snaze se však na potřebné peníze nepodařilo dosáhnout a zbrojnice za tu dobu značně zchátrala,“ objasnil Koutný

Do stavby nové prostorné garáže, která by měla v budoucnu sloužit především pro stání obou automobilových cisternových stříkaček, se zábřežská firma Ekozis, jež vyhrála výběrové řízení na dodavatele, pustila začátkem září. U této investice se jedná o náklady 1,885 milionu korun. Začátkem příštího roku bude na programu bourání „hasičárny,“ kterou nahradí nový, pravděpodobně dvoupodlažní objekt. Na jeho výstavbu se město pokusí získat dotaci od Olomouckého kraje.

Temenickou jednotku, jejíž součástí je i lezecká skupina, tvoří celkem šestnáct hasičů, včetně velitelů celé jednotky a družstev. Již deset let je zařazena v režimu JPO 2, což znamená, že společně s profesionály z Hasičského záchranného sboru vyjíždí k většině zásahů v Šumperku a okolí. Jen do konce letošního srpna zasahovala již u pětatřiceti událostí, více než polovinu představovaly požáry.