„Temnalóna nabízí kompletní mapu nočních světel na celé planetě Zemi. Vesmírná sonda totiž dokázala v horizontu týdnů zachytit světla rybářských lodí, pouličních lamp nebo prstence polárních září u severního a jižního pólu,“ přiblížila jednatelka domu kultury Hana Písková.
Ve velkém sále v domě kultury vyrostlo tentýž den mobilní planetárium, které nabízelo nejnovější pětadvacetiminutový program brněnské hvězdárny a planetária s názvem Temná strana světla. Dopolední čas v planetáriu patřil školám, odpolední veřejnosti.
O program byl mezi lidmi velký zájem. Všechna představení byla za den a půl vyprodaná. Nemají velkou kapacitu, do mobilního planetária se vejde okolo dvou desítek lidí. „Dvě představení jsme přidávali,“ poznamenala Hana Písková.

Již od 12. září byla na Hlavní třídě k vidění výstava Svět v noci. Čtyřiadvacet panelů ukazovalo velkoplošné noční záběry různých míst světa. Většinu jich pořídili ručními fotoaparáty astronauti z paluby Mezinárodní vesmírné stanice v rámci dlouhodobého studia zemského povrchu.
Za celou iniciativou stojí šumperský starosta Miroslav Adámek. „Zaujaly mne informace o tom, jak jsou Šumpersko a Jesenicko výjimečnou oblastí pro pozorování noční oblohy vzhledem k tomu, že netrpí tolik světelným smogem jako jiná místa na naší planetě. Proto jsme se domluvili s Hvězdárnou a planetáriem Brno na spolupráci, která bude zajímavá pro školáky, studenty i širokou veřejnost,“ vysvětlil.

Podobnou akci by Šumperk nemusel hostit naposledy. „Budeme se domlouvat, jak příští rok. Přišlo by i pět stovek studentů, takovou poptávku jsme ale nebyli schopni uspokojit. Z brněnské hvězdárny a planetária by tu mohli být celý týden nebo alespoň tři dny,“ nastínila Hana Písková.