Výběrové řízení na stavitele jesenického aquaparku se dostává do rozhodující fáze. V pátek 4. října by komise měla otevřít obálky s nabídkami uchazečů.

Pokud by veřejnost rozhodla o zastavení stavby aquaparku například v době, kdy by se už firmy pustily do práce, znamenalo by to pro městskou kasu velké ztráty.

„Zvážili jsme, že už je pozdě. Bohužel se nám nepodařilo posbírat včas dostatečný počet podpisů. Mají se otevírat obálky, referendum by mohlo způsobit komplikace," vysvětlil konec snah o vyhlášení lidového hlasování člen přípravného výboru referenda Petr Laštovica.

Spolu s kolegy chce formou veřejného dopisu poděkovat všem, kteří se pod petiční archy podepsali.

Iniciátoři referenda sbírali podpisy od konce dubna. K dosažení zákonné hranice 1921 signatur chyběly přibližně dvě stovky. Reálně by jich však bylo třeba získat dalších dvě stě. Část podpisů totiž bývá neplatná a vypadla by při úřední kontrole.

V sobotu 21. září opustila přípravný výbor referenda jedna z jeho členek Eleni Akritidu. Zátěž a psychický tlak v souvislosti s referendem byly podle jejích slov větší, než očekávala. Uvedla také, že některé názory a aktivity se v přípravném výboru rozcházely.

„Vedou mě k tomu osobní a zdravotní důvody. Svůj názor na stavbu aquaparku jsem nezměnila. Stále si myslím, že je to velká investice a mé obavy o následném zatížení rozpočtu a nemožnosti financovat potřebnější věci stále přetrvávají," uvedla Eleni Akritidu.

„Už v době, kdy Eleni Akritidu z osobních důvodů odstoupila, bylo víceméně jasné, že se referendum nestihne. Archy měly být podány už na začátku září, aby referendum po finanční stránce neohrozilo chod města ještě více," řekl Petr Laštovica.

Ani konec snah o referendum automaticky neznamená, že vodní svět v Jeseníku vznikne. Úskalí existuje hned několik.

Město musí aquapark podle termínů daných dotačním úřadem postavit do konce března 2015. Pokud se některá z firem odvolá a výběrové řízení se protáhne, nebude ve zbývajícím krátkém čase možné volnočasový areál postavit.

„Předpokládáme, že minimálně měsíc nebo dva budeme nabídky hodnotit. Pokud to půjde hladce a nikdo se proti našemu rozhodnutí neodvolá, staveniště bychom mohli předávat v lednu. Realizace by měla být zahájena na jaře. Termíny jsou ambiciózní," připustil místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Vybudování aquaparku radnice v Jeseníku připravuje roky. Jeho stavba bude podle odborných odhadů stát 175 až 185 milionů korun. Dvě pětiny nákladů má pokrýt dotace. Další miliony korun si každoročně vyžádá provoz zařízení.