Cesta k adopci začala nenápadně v hodině občanské výchovy v 6. A, kde učitelka zrovna probírala náhradní výchovu a mimo jiné přišla řeč i na adopci na dálku.

„Pouze několik dětí vědělo, o co se jedná, ale téma je zaujalo. Nejvíce je překvapila výše potřebné částky. Za cenu jednoho značkového trička má dítě v Africe či Asii zajištěno měsíční studium včetně příspěvku na stravu a oblečení. Nevím, kolik z dětí ve třídě si ten den uvědomilo, jakou výhodou bylo narodit se ve střední Evropě,“ řekla učitelka Zuzana Bendová..

Za necelý týden přišly děti samy s nápadem zapojit se do adopce. Škola oslovila organizaci Adra a nad fotografiemi a vyplněnými údaji o rodině a zájmech dítěte se školáci rozhodli pro desetiletého Ajoye Malo z Bangladéše. Zbývala maličkost - sehnat 5 400 korun potřebných pro jeho roční studium.

„Šesťáci nás překvapili. Vyrobili letáky, připravili si hlášení do školního rozhlasu, obešli všechny třídy. Během jediného týdne na přelomu ledna a února se podařilo vybrat 12 393 korun! Rozhodli jsme se tedy podpořit ještě další bangladéšské dítě – tentokrát jedenáctiletou dívku Champu Soren,“ pokračuje Zuzana Bendová.

Ajoy i Champa nejsou sirotci, mají oba rodiče, ti ale na jejich vzdělání nemají peníze. Jeden otec je pomocný dělník, druhý nádeník, matky jsou v domácnosti. Bydlí v domcích z hlíny. Obě děti přitom do dotazníku uvedly hodně vysoké cíl: Ajoy by se chtěl stát lékařem, Champa zdravotní sestrou.

„Často se říká, že děti jsou dnes horší než dříve. Ty naše ale dokázaly, že jim záleží i na ostatních. Nevím, kam to na vysvědčení zapíšeme, ale zaslouží si jedničku,“ uzavřela Zuzana Bendová.

Adoptivní rodinu pro chudé dítě z druhého konce světa stvořila v Šumperku na příklad i III. základní škola v ulici 8. května, která už několik let platí vzdělání chlapci z Haiti. Na příspěvek vydělávají děti sběrem papíru. Stejným způsobem získávají peníze na podporu dívky z Konga a kluka z Indie žáci ze školy ve Velkých Losinách. Šumperští gymnazisté čtyři roky platili vzdělání dívky z Keni, a když dokončila základní školu, navázali loňští primáni adopcí malého Haiťana.