V Jeseníku, kde jsou známy údaje od roku 1942, ukazoval včera teploměr 32,5 stupně a v Šumperku, kde se teplota měří, byť s přestávkami, dokonce od roku 1866, byla teplota jen o desetinu nižší. Předchozí šumperský rekord 31,5 stupně pocházel z roku 1958.
S úmornými vedry se musejí vypořádat lidé ve všech provozech, obzvlášť nepříjemná jsou horka pro zaměstnance a pacienty nemocnice. Pro zdravotníky znamenají vysoké teploty práci navíc.

V Šumperku naměřili meteorologové 32,5 stupně Celsia, v Javorníku dokonce 34,1 stupně

„Personál hlídá u pacientů vyšší přísun tekutin, zvýšenou pozornost věnujeme imobilním pacientům. Některá oddělení mají ovšem již klimatizaci, například jednotky intenzivní péče, porodnice, dětské oddělení i centrální příjem,“ sdělila mluvčí Šumperské nemocnice Simona Součková. V nemocničních pokojích, kde není k dispozici klimatizace ani větráky, alespoň trochu pomáhá jednoduchý trik – mokré prostěradlo v okně.

Zdravotničtí záchranáři kupodivu nemuseli řešit o víkendu ani včera žádný případ spojený s neúměrným vedrem. „Čekali jsme, jestli se něco po víkendu objeví, ale zatím je klid. Rozhodně by se teď lidé měli vyhnout zvýšené fyzické aktivitě, vytrvalostním sportům, extrémním túrám. Nemocní a staří lidí by neměli po deváté ráno vůbec vycházet ven, samozřejmostí je dostatečný pitný režim. Příjem tekutin by měl odpovídat výdeji,“ řekl mluvčí záchranné služby v kraji Jan Weinberg.

Také Horská služba měla v Jeseníkách zatím klid. A to i přesto, že kombinace velkého tepla a tělesné námahy, jakou v horském terénu podstupují třeba cyklisté, představuje nemalé riziko.

„Je tady sice hodně teplo, na Červenohorském sedle je 26 stupňů, ale fouká vítr. K žádnému kolapsu jsme zatím vyjíždět nemuseli,“ sdělil včera odpoledne dispečer Horské služby.

Pokrývač Jaroslav Lakomý, který vyměňuje šindele na střeše zámku ve Velkých Losinách, musí na přímém slunci při teplotě přes čtyřicet stupňů trávit čas od rána do večera. „Jsem na to zvyklý, prostě jen hodně piju a utírám si pot. Práci nelze kvůli vedru přerušit, stačí, že na střechu nemůžu, když prší,“ řekl Lakomý.

Kvalitní pitný režim je základem pro zvládnutí horka i v pekárnách, kde bývá vedro i bez současné „sluneční pece“. „Pro naše zaměstnance je to asi jednodušší než pro lidi v provozech, kde běžně vedro nebývá. Teď pijí jen o něco víc, hlavně minerální vody. Důležité je také občas vyjít ven na vzduch,“ řekl spolumajitel pekárny v Leštině Jiří Chlebníček.