Majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka každý podzim uzavírá s kamarády sázku o bednu šumivého vína, že vleky spustí v listopadu. Vždy totiž v Jeseníkách s lyžováním začíná jako první. Letos si tipl, že jeho středisko zahájí provoz 22. listopadu.

„Sázku už jsem prohrál, to se stačí podívat na předpovědi. Ale snad se v prosinci počasí umoudří. Pro jistotu jsme rozšířili zasněžování," konstatoval Rostislav Procházka. Ve středisku návštěvníky čeká nový odbavovací systém, rozšířená sjezdovka i vylepšený interiér restaurace.

O zdražování vleků zatím provozovatelé areálů neuvažují. „Není na to vhodná doba, i když loňská špatná zima byla pro řadu středisek hodně ztrátová. Ale je znát, že lidé peníze nemají, takže s cenami hýbat nebudeme," dodal Rostislav Procházka.

Stejné tarify nechává také areál K3Sport v Koutech nad Desnou. Toto velké středisko stejně jako areál v Dolní Moravě je zařazen do projektu Czech skipas. Ten spočívá v tom, že pokud si lyžař koupí celoroční nepřenosnou permanentku, může jí používat v deseti špičkových střediscích v celé republice.

Také v Koutech nad Desnou se v uplynulých měsících věnovali vylepšování služeb pro turisty. „Přidali jsme zasněžování, dokončili jsme také terénní úpravy na modré sjezdovce, která byla otevřena loni. U horní stanice lanovky jsou také k dispozici nové toalety místo původních toi-toi," sdělil ředitel areálu K3Sport v Koutech nad Desnou Petr Marek. První lyžaři do Koutů jezdívají kolem desátého prosince, letos je zahájení provozu s otazníkem. K zasněžování je totiž potřeba nejen minusových teplot nejen v noci, ale i přes den. A ty v Jeseníkách zdaleka nejsou, například rtuť teploměru na Pradědu šplhala během úterý k deseti stupňům Celsia.

V příznivější zimu doufá také majitel střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl. „Bobová dráha je už rozebraná, připravujeme sněžná děla. Pevně doufáme, že tuto sezonu rozjedeme všech pět vleků," sdělil František Kaštyl. V Petříkově budou za výhodnější tarif lyžovat důchodci, ostatní ceny permanentek zůstávají na stejné úrovni jako minulou zimu