„Otevření či neotevření termálního parku už řešíme více jak týden. Dlouho jsem to odmítal s ohledem na dění, situace a protiepidemická opatření se mění ze dne na den. Nakonec jsme se ale rozhodli, že do toho půjdeme. Vnímám velké nebezpečí, že vláda ještě do Vánoc ohlásí přechod do stupně číslo čtyři a to bude znamenat opětovné zavření,“ sdělil jednatel Termálních lázní Velké Losiny Martin Plachý.

Velké škody na zařízení

Při rozhodování o otevření termálů hrál velkou roli fakt, že vypuštěné bazény a mimořádně dlouhá odstávka způsobují velké škody na technologiích. Přestala například fungovat některá tepelná čerpadla, objevily se problémy na filtraci bazénové vody a další. To vše vyžádalo nemalé investice do oprav.

„Navíc se začaly objevovat problémy se statickým pnutím objektu, který je dimenzován na dlouhodobé zatížení osmi sty tunami vody. Poté, co bazény byly delší dobu prázdné a objekt nebyl tolik zatížený, docházelo k pnutí statických sil a začala praskat dlažba,“ dodal Martin Plachý.

Otevřeno s podmínkami

Termální park i tentokrát otevírá s omezeními. Ve všech prostorách se lidé musí pohybovat s ochrannou úst a nosu, tu mohou odložit jen při vstupu do vody. Kapacita zařízení je omezena na 160 osob. Wellness centrum je mimo provoz. Vstup je možné zakoupit jen na tři hodiny. Termální park bude rovněž otevřen celotýdenně včetně pondělků, kdy obvykle bývá sanitační den.

Losinský termální park byl letos více než třetinu roku uzavřen. Kvůli tomu přichází o milionové tržby týdně. Právě bazény a aquaparky jsou jedním z nejvíce postižených segmentů, kterých se koronavirová krize týká. Podstatnou část roku jsou zcela bez příjmů a zůstaly jim pouze náklady, nedostaly přitom od státu zatím žádnou zvláštní pomoc. Česká unie cestovního ruchu se proto snaží zatím marně prosadit kompenzační plán podpory Covid bazény.