Silnice v Jakubovicích je neprůjezdná

Jakubovice – Oprava povrchu vozovky uzavřela silnici v Jakubovicích. Řidiči nyní neprojedou úsekem od křižovatky na Janoušov směrem do centra obce. Tam se dá dojet pouze druhou odbočkou z hlavního tahu do Čech, která odbočuje před Písařovem. 

Broučci a berušky vyrazí na pochod s lampiony

Rovensko – Na pochod broučků a berušek vyrazí v pátek 4. listopadu děti v Rovensku. Sraz je v sedmnáct hodin na hřišti za kaplí, odkud se průvod s lampiony vydá na fotbalové hřiště. 

V Lošticích zahraje Stupkovo kvarteto

Loštice – Koncert k pětatřicátému výročí Stupkova kvarteta pořádá v pátek 4. listopadu Kruh přátel hudby v Lošticích.

Od devatenácti hodin zahrají v hudebním salonku Základní umělecké školy Adolfa Kašpara houslisté Vladimír Žůrek a Martina Fischerová, violista Jiří Kobza a a violoncellista David Kostrhon. Na programu budou skladby Václava Pichla, Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. 

V Hrabové vystoupí světoznámá klavíristka

Hrabová – Vynikající klavíristka Jitka Čechová ověnčená řadou ocenění za své interpretační kvality na českém i mezinárodním poli a členka světoznámého Smetanova tria vystoupí na klavírním koncertu v Hrabové. Na programu budou díla Bedřicha Smetany, Ference Liszta, Roberta Schumanna a Fryderyka Chopina.

Jitka Čechová dokáže ve svých pořadech úžasným způsobem připomenout dobu hudebních salonů, kde živé umění a slovo vytvářelo neopakovatelnou atmosféru.

„S cílem zprostředkovat co největšímu počtu posluchačů mimořádný odkaz našeho národního velikána Bedřicha Smetany v kontextu jeho předchůdců, současníků i následovníků připravila Jitka Čechová nevšední cyklus pořadů.

Posluchači během nich mají jedinečnou možnost proniknout hlouběji do Smetanova života a tvorby a zároveň poznat jeho skladatelské a interpretační idoly, přátele a obdivovatele," zvou na koncert pořadatelé z Klubu přátel hudby v Hrabové.

Konat se koná v sobotu 5. listopadu od čtrnácti hodin v evangelickém kostele v Hrabové. Vstupné je dobrovolné. 

V Jestřebí připravili retro výstavu

Jestřebí – Zavzpomínat, jak jsme žili před několika desítkami let a prohlédnout si věci, jež nás tehdy obklopovaly, mohou návštěvníci výstavy nazvané Retro v našich domácnostech. Konat se bude v sobotu 5. října od deseti do osmnácti hodin v kulturním domě v Jestřebí. Občerstvení je zajištěno. 

Hraběnky připravily pohádkové strašení

Hrabová – Členky spolku Hraběnky z Hrabové zvou odvážné děti i dospělé na Podzimní pohádkové strašení. Startuje se v sobotu 5. listopadu od 15 do 16.30 hodin od mateřské školky.

Cíl je na koupališti, kde bude připraveno i pohoštění. Hraběnky doporučují, aby si účastníci vzali vhodnou obuv a teplé oblečení, protože celá akce se koná pod širým nebem. Vstupné je dobrovolné.

Koncert připomene Památku zesnulých

Úsov – Památku zesnulých si připomenou v neděli 6. listopadu v Úsově. Ve smuteční síni se bude od půl třetí odpoledne konat pobožnost vedená knězem Petrem Šimarou, na kterou naváže od patnácti hodin koncert Smíšeného pěveckého sboru Carmen ze Zábřehu.

Děti se vydají s lampiony na stezku odvahy

Loštice – Na procházku s lampiony mohou v neděli 6. listopadu vyrazit rodiče se svými dětmi v Lošticích. Sraz je v půl páté odpoledne na palouku pod Borovou chatou.

Pro děti bude připravená stezka odvahy malého Nebojsy a chybět nebude ani táborák, na němž si zájemci mohou opéct své špekáčky.

Organizátoři zároveň prosí všechny rodiče o pomoc. Uvítají, kdy s sebou přinesou vyřezávanou dýni na strašidelnou stezku pro děti. Akce se koná jen za příznivého počasí.

Několik obcí bude bez proudu

Šumpersko – Bez elektřiny se budou muset na začátku příštího týdne obejít lidé v několika obcích na Šumpersku. V pondělí 7. listopadu nepůjde proud v době od 8.30 do 15 hodin v Oskavě a jejích místních částech Bedřichově, Mostkově, Václavově, Třemešku u Oskavy, Nemrlově a také v Mladoňově.

V úterý 8. listopadu zůstanou bez proudu lidé v Novém Malíně a sousedním Třemešku, místní části Dolních Studének. Proud tady nepůjde od půl osmé ráno do jedné hodiny odpoledne.

Kvůli přerušení dodávky elektřiny bude v úterý 8. listopadu zavřená pošta v Novém Malíně. Důchody bude v tento den vyplácet hlavní pošta v Šumperku. Veškeré ostatní zásilky si lidé mohou vyzvednout následující den.

Důvodem odstávek jsou nezbytné práce na údržbě zařízení distribuční soustavy.

V Úsově chystají Den mužů

Úsov – Společenskou akci nazvanou Den mužů pořádá v úterý 8. listopadu od šestnácti hodin Klub seniorů v Úsově. Konat se bude v přísálí kulturního domu, kde bude pro příchozí připraveno pobavení, hudba, tanec i překvapení. Vstupné je symbolických deset korun.

Výrobky kraje jsou špekáčky, sýr i sirup

Šumpersko, Jesenicko – Třináct výrobků se může nově pyšnit oceněním Výrobek Olomouckého kraje. Jsou mezi nimi i zástupci našeho regionu.

Ocenění získaly špekáčky z řeznictví a uzenářství Josefa Klimeše z Bušína, sýr Běla ze Zemědělského družstva Jeseník a Rychlebský jitrocelový sirup od společnosti VS Rychleby z Velké Kraše.

„Hodnotitelská komise posuzovala přihlášené potraviny v devíti kategoriích. Významnou roli hrála kvalita a složení výrobků, chuť, vzhled, označení, ale důležitá byla také originalita a vysoký podíl ruční práce," uvedla Agrární komora Olomouckého kraje, která ocenění uděluje.

Označení může v současnosti používat 151 produktů z oblasti potravinářství a zemědělství z Olomouckého kraje.