Na Šumpersku byl záchyt 1,9 procenta a na Olomoucku 1,89. Žáci, u kterých antigenní testy ukázali pozitivní výsledek, nyní čeká přesnější vyšetření vzorku PCR metodou.

V Olomouckém kraji byl v úterý týdenní přírůstek 806 pozitivních nálezů na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíce v ČR.

„Na Olomoucku bylo v prvním kole provedeno 17 803 testů u žáků, z nichž pozitivně vyšlo 338, z údajů, které jsou nám doposud k dispozici. Na Šumpersku to bylo 9 465 a pozitivních výsledků máme 180,“ sdělila v úterý dopoledne mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto
Covid v kraji dál přitvrzuje, počet hospitalizovaných se zdvojnásobil

Druhému kolu antigenního testování se pak podrobily Přerovsko a Prostějovsko, kde v pondělí bylo provedeno 10 123 a 8 333 testů. Pozitivně vyšlo na Přerovsku 139, což je 1,37 procenta a na Prostějovsku pak u 101 žáků, což je 1,2. Na Přerovsku byl přitom před týdnem záchyt 1,32 procenta a na Prostějovsku 1,43.

„Nyní pozitivně testovaní žáci v okresech podstoupí PCR test,“ připomněla mluvčí.

Polovinu pozitivních školáků potvrdily PCR testy

Vyšetření přesnější PCR metodu v prvním kole testování na Přerovsku a Prostějovsku potvrdilo nákazu Covid-19 celkem u 145 žáků z 269, kteří šli na PCR test – na Přerovsku 98 a Prostějovsku 47.

Testování na školách podle hygieniků potvrzuje vysokou nálož infekce u mladé populace a ukazuje na riziko dalšího šíření koronaviru mezi dospělé.

„Testování na školách nebereme jako nějaký nástroj, prostřednictvím kterého bychom zastavili šíření viru, ale ukazuje nám situaci, jak to vypadá a jak se to bude vyvíjet. Hodnotíme pozitivně, že probíhá,“ uvedla mluvčí KHS.

Antigenní testy provedly školy u žáků, kteří nesplňují podmínky O-T-N, v okresech, kde týdenní přírůstek nových případů Covidu-19 překročil 300 na 100 tisíc obyvatel. Nad touto hodnotou je od minulého týdne také Jesenicko, kde se netestovalo, protože o plošném testování rozhodla data z předchozího týdne.

V Hlubočkách už začali stavět kluziště, největší na Olomoucku. 8. listopadu 2021
VIDEO: Největší kluziště na Olomoucku už staví, přikoupili top rolbu

Antigenní testy na školách končí

Testování žáků probíhá ve třech etapách 1.,8. listopadu a 15. listopadu. První etapy testování se v celém Česku zúčastnilo celkem 553 základních a 151 středních škol.

Největší podíl pozitivních výsledků u základních škol eviduje Ministerstvo zdravotnictví právě v okresech Přerov, Prostějov a Brno-venkov. U středních škol jsou to pak Přerov, Brno-venkov a Karviná.

„Plošné testování dětí ve školách epidemii nezastaví. Rozhodli jsme se, že v preventivním testování ve školách pokračovat nebudeme, jelikož v malé míře neodhaluje ty, kteří jsou bezpříznakoví. Testování bude pokračovat na základě nařízení Krajské hygienické stanice metodou PCR, a to při odhalení ohniska nemoci. Tento způsob zvládnutí epidemie je efektivnější,“ vysvětlila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

V Olomouckém kraji byl v úterý týdenní přírůstek 806 na na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíce v ČR. Nejhůře je na tom stále Prostějovsko s 1 029 případy, následuje Šumpersko s hodnotou 969.

Na Přerovsku a Prostějovsku v úterý činil týdenní přírůstek nových případů covidu 738 a 719 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Na Jesenicku je to 395.

Za pondělí bylo v Olomouckém kraji podle údajů ministerstva zdravotnictví 612 nově pozitivně testovaných, z toho 100 v populaci 65+.