Prvním přelomovým dnem, který prověřil televizory obyvatel Šumperska, byl 26.listopad, kdy došlo k záměně programů ČT 1 a ČT 2. Druhým přelomovým dnem je 30. listopad, kdy končí analogové vysílání ČT z vysílače Brno – Kojál. Ten pokrývá Šumpersko až po hřeben Jeseníků.

„Změny se budou samozřejmě týkat pouze domácností, které nemají kabelovou televizi ani satelitní příjem, jenž bere signál z družice, nebo těch, které mají své antény naladěny na vysílač Praděd,“ vyjmenoval Zbyněk Poisl, jehož firma Elektronik Servis se zabývá instalací antén.

Jak jednoduše člověk pozná, že přechází na digitální vysílání?

„V úterý 1. prosince mu zmizí program ČT 2. Ostatní programy zůstanou nedotčeny,“ vysvětlil Poisl.

Uvedl, že v tomto případě by člověk neměl začít zmatkovat, vše se dá jednoduše řešit.

„Nejprve by se měl takový člověk podívat, jestli v návodu k jeho televizoru se píše něco o DVB-T. Pokud ano, stačí mu pouze přeladit přístroj. Pokud přístroj DVB-T nemá, existuje několik možností. Nejjednodušší je zakoupit set-top box. Ten se dá získat za zhruba tisíc korun. Další možností je nákup satelitní antény. Ta i s instalací přijde zhruba na pět tisíc korun. Pokud má však někdo starší televizor, doporučujeme zakoupit nový, který už má v sobě zabudovaný přístroj na příjem digitálního vysílání,“ uvedl Zdeněk Poisl.

Zároveň upozornil, že důsledky digitalizace ihned nepocítí lidé, kteří odebírají signál z televizních převaděčů.

„Jde například o obyvatele z Bohutína, Bohdíkova, Štítů či Hanušovic. Jde však jen o posunutí problému o šest měsíců. Převaděč bude totiž měnit ještě půl roku signál z digitálního na analogový,“ podotkl Poisl.

„Doporučuji, aby lidé zbytečně nepropadali panice a nezačali nakupovat set-top boxy, dokud nezjistí, jaký televizor vlastně doma mají. Případně ať se raději poradí s odborníkem. To, že jim nepůjde program ČT 2, může způsobit ještě spoustu dalších příčin,“ dodal Poisl

Zároveň upozornil, že by s digitalizací zároveň měli pomalu počítat i lidé, jejichž antény míří na vysílač na Pradědu. Jich by se přechod z analogu měl týkat příští rok na podzim.