Jelikož devítiletý chlapec má po komplikovaném porodu vážné zdravotní následky, Hana Vaňková viní zdravotníky, že při porodu chybovali a pozdě provedli císařský řez. O patnáct milionů korun se s nemocnicí soudí již od roku 2009.

Samosoudkyně Jana Veselá uvedla, že rozhodující pro vynesení verdiktu byly posudky odborníků v oboru medicíny. Většina znalců špatný postup zdravotníků neshledala. Celkem bylo vypracováno osm odborných posudků, pět jich svědčilo ve prospěch nemocnice.

„Soud žalobu zamítl s odůvodněním, že zavinění nemocnicí nebylo prokázáno," uvedl mluvčí šumperského okresního soudu Milan Lipenský.

Vedení šumperské nemocnice kauzu odmítlo podrobněji komentovat s tím, že zdravotnické zařízení má nového majitele a dlouholetý soudní spor v podstatě zdědilo po předchozím vlastníkovi, skupině Agel.

„Samozřejmě vítáme rozhodnutí soudu, který konstatoval, co tvrdíme od samého začátku a to, že personál nemocnice nepochybil," řekla mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Szotkowská.

Matka: Manipulovali s dokumentací

Kauza ale zřejmě hned tak neskončí. Hana Vaňková se hodlá odvolat ke krajskému soudu.

„Jiné posudky vyzněly v náš prospěch, navíc jsem přesvědčena, že se dodatečně manipulovalo se zdravotnickou dokumentací. Vím jistě, že neodpovídá skutečnosti," konstatovala Hana Vaňková po vynesení verdiktu.

Podle její právní zástupkyně Martiny Pešákové krajský soud buď rozhodnutí šumperského soudu potvrdí, nebo připustí projednání dalších důkazů žalující strany.

„Navrhujeme doplnit dokazování znaleckým posudkem Ústavu pro matku a dítě," uvedl Martina Pešáková.

Nehybný, nereaguje, s epilepsií

Hana Vaňková z Petrova nad Desnou rodila v Šumperské nemocnici 26. července 2007.

Zprvu se zdálo, že půjde o běžný porod přirozenou cestou, později ale přístroje ukázaly, že plodu chybí kyslík. Když pak lékaři provedli císařský řez, zjistili, že rodičce praskla děloha.

Dítě vybavili bez známek života, bylo totiž zahlceno krví.

Chlapce se zdravotníkům podařilo oživit, později byl Petr Vaněk transportován do olomoucké fakultní nemocnice.

Po několika měsících se potvrdilo, že těžké poškození mozku je nevratné.

Dítě je v devíti letech nehybné, pouze zřídka reaguje na podněty, nemá ani polykací reflex, takže potravu přijímá sondou. Navíc často trpí epileptickými záchvaty.

Matka dítěte je přesvědčena o tom, že lékaři k císařskému řezu přistoupili pozdě, když nedbale vyhodnotili údaje z přístrojů monitorujících životní funkce plodu.

Navíc podle Hany Vaňkové zdravotníci nepřihlédli k faktorům, pro které mohli porod císařským řezem indikovat od začátku. Jeden porod totiž tímto způsobem již absolvovala a při posledním těhotenství navíc trpěla zdravotními potížemi.

Spor s nemocnicí nevzdám, říká matka postižného chlapce

Petrov nad Desnou – Hana Vaňková se svým devítiletým synem Petrem žije v Petrově nad Desnou, o svém chlapci říká, že je její sluníčko.

Péťa se narodil s těžkým postižením, při komplikovaném porodu totiž zůstal bez kyslíku a lékaři ho museli resuscitovat.

Život mu zachránili, ale mozek chlapce zůstal nenávratně poškozený.

Chlapec nemluví, je odkázán na invalidní vozík a další speciální pomůcky, jídlo dostává sondou.

Na některé podněty občas zareaguje očima. U jeho zdravotního stavu není šance na zlepšení.

Matka Hana Vaňková se o dítě stará sama, pokud by od nemocnice vysoudila odškodnění, pořídila by vhodnější bydlení.

Bydlí totiž v prvním patře a do bytu vede poměrně úzké schodiště.

„Péťa má devět let a váží šestadvacet kilo, takže manipulace s ním je už docela dřina. Naštěstí se nám podařilo získat schodolez, v koupelně je už také nutné zdvihací zařízení," vysvětlila Hana Vaňková.

Se synem jí donedávna pomáhala starší dcera, ta se ale po maturitě osamostatnila.

„Není snadné sehnat hlídání, když něco potřebuji zařídit. Já už mám grif, ale někdy mají s Péťou co dělat dva lidé," řekla matka postiženého hocha, která soudní spor s šumperskou nemocnicí vzdát nechce.