Akce se každoročně koná 10. března. Protože letos tento den připadá na sobotu, na šumperské a jesenické radnici bude tibetská vlajka viset už od pátku po celý víkend.

„Je třeba podpořit dodržování lidských práv v Tibetu i tamní svébytnou kulturu. Situace se tam nelepší, spíše se přiostřuje,“ uvedl starosta Šumperku Zdeněk Brož.

Vlajku vyvěsí také pracovníci městského úřadu v Zábřehu. „K akci se připojujeme každý rok, letošek nebude výjimkou,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Mohelničtí radní vzali nabídku, aby se k akci připojili, na vědomí. Vlajka však ze zdejšího úřadu stejně jako v minulém roce viset nebude. Starosta města Aleš Miketa již loni popřel, že tibetskou vlajku radnice nevyvěsí kvůli čínským obchodním partnerům mohelnických podniků.

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. V loňském roce ji v Česku podpořilo 403 obcí, měst, městských částí nebo krajů.