Výzvy k odstoupení, nařčení z uplácení, urážky a nakonec i rány pěstí do stolu a hrozba žalobou. To vše v bludovském kulturním domě zaznělo.

Důvodem ostré hádky byla deklarace mezi Římskokatolickou farností Bludov a obcí, která před několika měsíci konečně narovnala jejich notně pošramocené vztahy.

Důvodem letitých svárů byla neochota bludovské farnosti ke směně pozemků, především toho v Lázeňské ulici, na kterém chtěla obec postavit chodník. Tehdejší bludovský farář Hynek Wiesner dokonce tvrdil, že obec církvi ukradla sochu světce a chtěl se o ní soudit.

Věrným rádcem při hádkách s vedením obce mu přitom byl zastupitel Karel Janíček (KSČM), který by sice z titulu své funkce měl „kopat" za obec, nicméně střet zájmů si nijak nepřipouštěl.

Spory naštěstí pro obě strany skončily hned poté, kdy olomouckému arcibiskupství došla s militantním farářem Wiesnerem trpělivost a z funkce duchovního pastýře ho odvolalo.

A zastupitel Karel Janíček, který s Deníkem odmítá komunikovat, bývalý spor opět otevřel. Servítky si rozhodně nebral.

„Zpochybnil podepsanou deklaraci mezi farností a obcí, vyzval starostu Pavla Stona a Stanislava Balíka mladšího k odstoupení ze svých funkcí. Dar 300 tisíc korun, které obec věnovala farnosti na rekonstrukci bytu pro nového faráře, označil jako trestný čin úplatek. Pak zcela nesmyslně a v osobní rovině útočil na naší rodinu, kdy prý můj otec v roce 1950 zatýkal tehdejšího bludovského faráře Oldřicha Koutného," popsal Stanislav Balík starší, jehož syn je bludovský zastupitel a jeho kolega Karel Janíček mu nemůže léta přijít na jméno.

Balík dodal, že se jedná o zcela nehorázné nařčení, protože jeho otec, který zemřel před dvaceti lety, byl od policie vyhozen v červnu roku 1950, farář Koutný byl z politických důvodů zatčen o půl roku později.

„Panu Janíčkovi jsme se synem poslali dopis, ve kterém žádáme omluvu na příštím jednání zastupitelstva. Pokud se neomluví, podáme žalobu pro urážku na cti," dodal Stanislav Balík.