„Hasiči zasahovali v extrémních podmínkách, kdy se snažili dostat z vody muže, ale přitom se také probořil led s nimi. Teploty se tehdy pohybovaly kolem mínus dvanácti stupňů," upřesnil ředitel šumperského územního odboru Hasičského záchranného sboru Martin Žaitlik.

Jak vlastně vše začalo? Pětatřicetiletý muž ze Sudkova venčil svého pitbula, pes se ale vydal na zamrzlý rybník a údajně se mu nechtělo zpátky. Majitel pro něj šel, ale ve vzdálenosti zhruba dvacet metrů od břehu se pod ním prolomil led. Muže, který se zoufale zmítal v ledové vodě, si všimli lidé z nedalekého domu. Okamžitě přivolali tísňovou linkou pomoc. Shodou okolností v té době měli sudkovští dobrovolní hasiči schůzku ve zbrojnici, když jim na mobilu zapípala poplašná zpráva, okamžitě vyrazili k rybníku.

K muži se dostali pomocí žebříku jako první Miroslav Švub a Josef Sekanina.

„Snažili jsme se muže zachytit pomocí lana, ale neměl již sílu ho chytit. Občas už byly nad hladinou vidět jen jeho ruce, byla to scéna jako z Titanicu," vylíčil dramatické okamžiky hasič Miroslav Švub. Na místo již dorazily profesionální jednotky ze Šumperku i Zábřehu. Na ledě se záhy ocitli další hasiči Martin Volek a Ondřej Hýbl, během chvíle ale tenký led nevydržel a všichni čtyři zachránci se ocitli v ledové vodě. Rybník je v onom místě hluboký přes tři metry.

„Důležité bylo pomoci muži, kterému již došly síly, bylo to špatné. Nakonec jsme se dostali na břeh pomocí člunu. Bylo to vše velmi rychlé, díky adrenalinu jsme to každý vnímal jinak, ale v podstatě jsme se ve vodě všichni ocitli během jednoho okamžiku," popsal zábřežský hasič Ondřej Hýbl.

Pětatřicetiletého muže záchranáři převezli do nemocnice, prý se z vody dostal na poslední chvíli, organismus již začal kolabovat. Druhý den ale byl už propuštěn domů. Také hasiči ledovou koupel přestáli bez úhony.

Jejich čin ocenila i starostka Sudkova Milena Sobotková. „Jen mě velmi překvapilo, že v neděli již na rybníku bruslily děti. Občany jsme upozornili na možné nebezpečí," řekla Milena Sobotková.