Jednalo se o lavinu střední velikosti o šířce dráhy 20 až 50 metrů. Lavina urazila vzdálenost více než tři sta metrů a výška lavinového nánosu činila dva až tři metry.

„Dokumentujeme všechny laviny, i když spadnou, aniž by někoho zasypaly. Vedeme si evidenci i fotoarchív. V současné době v Jeseníkách stále platí lavinový stupeň číslo čtyři, další měření budeme provádět ve čtvrtek, sdělil Martin Chalupa z Horské služby na stanici Ovčárna.

I když lavinové katastry leží mimo značené turistické cesty, lidé se v nich běžně pohybují. Zvláště Velký Kotel je obrovským lákadlem pro milovníky adrenalinových sportů. To se také stalo osudné mladíkovi, který před několika dny pod lavinou zahynul. Masu sněhu uvolnili sami snowboardisté.

Skupina čtyř snowboardistů se vydala od vleku směrem do Velkého kotle. Jejich původní plán byl, že najedou bokem vedle Velkého Kotle na úroveň lesa a pak dojedou dolů.

„Kvůli velmi špatné viditelnosti ale místo plánovaného sjezdu přejeli a zastavili se až na terénním zlomu na počátku Velkého kotle. Tři snowboardisté zastavili nad zlomem, čtvrtý přibližně dva metry pod nimi. Všiml si natrhávající se sněhové vrstvy a pak zmizel ostatním z očí. Vypadalo to, jako by se rozjel dál,“ uvádí se v oficiální zprávě, kterou na svých internetových stránkách o víkendu zveřejnila Horská služba Jeseníky.

Trojice snowboardistů kamaráda volala, zkoušeli jeho mobilní telefon. Pak mladíci začali opatrně sjíždět dolů. V tu dobu podél lesa sjížděli dva skialpinisté, kteří si povšimli vyčnívajícího prkna. Snowboardistu začali okamžitě vyprošťovat, k místu se také již vydali záchranáři.

„Zasypaný byl nalezen na plošince, kde se přes něj přehrnula další část sněhu. Hlava byla přibližně metr a půl pod sněhem,“ konstatuje zpráva Horské služby.

Tým záchranářů na místo dorazil necelou půlhodinu po zavolání. Záchranná akce byla mimořádně náročná, ve špatně dostupném terénu členy Horské služby ohrožoval pád další laviny.

I přes neustálou resuscitaci během transportu mladík nakonec zemřel v sanitce. Boj o život prohrál po více než třech hodinách od okamžiku, kdy zmizel pod sněhem. Žádná zranění u něj nalezena nebyla, příčinou smrti bylo udušení.

Podle Martina Chalupy z Horské služby Jeseníky je nyní pohyb v lavinových oblastech mimořádně riskantní.

„Pokud se do těchto míst, kde nevedou žádné značené trasy ani sjezdovky, většinou to nezjistíme. Do těchto lokalit zpravidla chodíme ve svém vlastním volnu. Bohužel i přes všechna varování zde řadu lidí potkáváme,“ řekl Chalupa.

V Jeseníkách stále platí lavinový stupeň číslo čtyři, který již představuje velkou pravděpodobnost uvolnění sněhové masy. Ve Velkém Kotli od roku 1953 pod lavinou zahynuli čtyři lidé.

Související: Snowboardistu smetla lavina, zemřel v sanitce