Osada Třemešek zůstává pod obcí Oskava. To je čerstvý výsledek jednání osadníků s radními Oskavy. Ještě před týdnem obyvatelé místní části uvažovali, že by přešli pod správu Nového Malína. Důvody k nespokojenosti osadníků z Třemešku by ještě letos měly pominout, obec slíbila, že bude do osady se stovkou obyvatel více investovat.

„Dohodli jsme se. Navíc petici o odtržení Třemešku a přechod pod obec Nový Malín podepsalo pouze čtayřiašedesát procent lidí, což není tolik, abychom si plán mohli dovolit uskutečnit. Jiné by to bylo, kdyby souhlas k tomuto kroku vyjádřilo devadesát procent obyvatel,“ vysvětlil Oto Kuráč z Třemešku.

Podle něj se lidem v Třemešku ulevilo, že v osadě přece jen zůstane hřiště. To je jediným místem, kde se obyvatelé mohou scházet na sportovních a kulturních akcích. V Třemešku totiž není hospoda ani žádný sál.

Obec Oskava pozemek s hřištěm chtěla prodat brněnské firmě, která zde plánovala výstavbu rekreačního střediska. Společnost od svých plánů nakonec ustoupila a rozhodla se stavět přímo v Oskavě.

„Radní Oskavy uznali, že osada Třemešek byla z hlediska investic dlouhá léta zcela opomíjená. Dostali jsme nyní příslib, že se u nás začne opravovat komunikace ke hřbitovu, osvětlení a vybudují se autobusové zastávky,“ dodal Kuráč.

V následujících dnech bude na programu volba osadního výboru, jehož zástupce se bude pravidelně účastnit zasedání rady obce Oskava.

Podle starosty Oskavy Radomila Brady (nez. ) by ustavení osadního výboru mohlo znamenat přínos pro obě strany. „Kdysi zde osadní výbory byly, ale tak jak rychle vznikly, tak také zanikly. Z toho mám trochu strach, ale přál bych si, aby spolupráce fungovala,“ řekl Brada.

K Oskavě patří podobně jako Třemešek další místní části: Bedřichov, Mostkov, Václavov a Nemrlov. Ještě před několika lety to byl také Mladoňov. Mladoňovští osadníci ale přechodu pod správu Nového Malína dosáhli.

„Čas ukáže, zda spolupráce s vedením obce Oskava bude fungovat. Nedávná petice na podporu odtržení od obce ale byla skutečně páka, aby se něco začalo dít,“ dodal Kuráč.

Správní příslušnost Třemešku pod Oskavu je nakonec podle Kuráče poměrně logická. Oskava je totiž od osady vzdálená jen čtyři kilometry, do Nového Malína to již představuje cestu o jedenáct kilometrů delší.