„Náměstí má být vizitka Jeseníku. Před pár lety ho opravili, radnici také, a teď ho mají okupovat trhovci s takovými ošklivými boudami? ptá se místní obyvatelka Jarmila Novotná.

Podle představitelů města přitom není sama, kdo si na podobu prodejních akcí stěžuje. „Začíná to vadit řadě lidí,“ potvrdil místostarosta Jeseníku Libor Halas. „Část náměstí bývá v obležení stánkařů. Někdo má stánek přikrytý igelitem, jiný klasickou plachtou,“ popsal občasnou praxi v centru města.

Trhy u radnice přitom město ani nikdo jiný oficiálně neorganizuje. Prodejci se v Jeseníku objevují ve větším počtu a pravděpodobně se na jednom termínu domlouvají mezi sebou.

Podle současných pravidel se ve městě mohou konat trhy kromě Masarykova také na Zámeckém náměstí, před vlakovým nádražím, u hřbitova v Bukovicích, ve Smetanových sadech, před sportovní halou na Dukelské ulici a před kaplí na Křížovém vrchu. Zájemcům stačí vyplnit formulář a zaplatit padesát korun za metr čtvereční zabrané plochy a den.

Vedení města chce dosavadní praxi na jaře příštího roku změnit. V úvahu připadá možnost, že by město pořídilo jednotné stánky, které by pronajímalo prodejcům.

„Je tlak na to, vytipovat místa, která bychom dali pro tento účel k dispozici,“ řekl Halas. Jednu variant je podle jeho slov koupit dřevěné skládací stánky, které je možné odvézt, ale rychleji se opotřebují. Nebo pořídit pevné, které budou dlouhodobě stát na jednom místě.

Budoucí podobu prodejních akcí předznamenají farmářské trhy, které se budou v Jeseníku konat od dubna příštího roku jednou měsíčně. Pořádat je bude sdružení Jeseníky přes hranici ve spolupráci s Okresní agrární komorou Šumperk, která má zkušenosti s organizací podobné akce v Šumperku. Sdružení na farmářské trhy získalo dotaci 130 tisíc korun. Čtyři pětiny této částky padnou na nákup stánků, které bude sdružení vybírat ve spolupráci s městem Jeseník.

„Mělo by to být okolo patnácti menších dřevěných stánků,“ řekla za sdružení Tereza Schreiberová.