„Rekord z loňského roku sice překován nebyl, chybělo do něj něco přes jednadvacet tisíc korun, ale i tak je částka ohromující. Zvlášť u vědomí toho, jaké výdaje na mnohé domácnosti čekají z důvodu zaváděných reforem. Lidem to nezabránilo být solidární s potřebnými,“ uvedl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Od 2. do 10. ledna vyšlo do ulic devadesáti sedmi měst, obcí a osad děkanátu 312 skupin. Koledníci chyběli jen v Lechovicích, Lupěném a Pobučí.

„Stejně jako v loňském roce pocházejí i letos dvě nejbohatší pokladničky z Loštic. Kasička skupiny, kterou vedla Ludmila Schwarzová, obsahovala 16 462 korun. Částku 10 700 Kč si vykoledovala skupinka Jana Malíka z Loštic a třetí nejbohatší kasičku měla Radka Adamcová z Moravičan; její skupinka dostala 10 028 korun,“ řekla koordinátorka sbírky Markéta Horáková.

S tou nejplnější kasičkou chodila skupina tří důchodkyň ve věku kolem sedmdesáti let. Dámy koledují pokaždé v Olomoucké ulici a v uličkách, které z ní odbočují.

„Ta ulice je hodně dlouhá a bydlí v ní většinou starší lidé. A všichni mě znají, takže vědí, komu peníze dávají. Oni už na nás každý rok čekají, už týden dopředu se ptají, kdy půjdeme na koledu, aby nás neminuli,“ vysvětluje mimořádně bohatou sbírku Ludmila Schwarzová a dodává: „Ti lidé čekají na každé dobré slovo a povzbuzení a já si s nimi vždycky popovídám a snažím se jim dodat optimismus.“

Průměrný výtěžek na pokladničku byl letos 3 578 korun, což je zhruba o sto korun méně než v minulém roce. Nejčastějším platidlem se stala opět kovová dvacetikoruna; koledníci jich v pokladničkách přinesli 6 507 kusů. Padesátikoruna byla druhá nejčetnější a desetkrát vypadla z kasiček unikátní dvoutisícovka. Zajímavé je, že hned dvě z nich byly v pokladničce Martina Banka z Chromče.

„Naši vyslanci to vůbec nemají jednoduché. Nepřízeň počasí a mnohdy i odmítnutí provázely některé skupinky i letos. Sami začínáme pochůzku na své trase v domácnosti, kdy z předchozích let tušíme, že nás nepřijmou. Ale pokaždé znova tam zvoníme a dáváme možnost změnit pohled na sbírku i práci Charity,“ podělil se o poznatky ze své osobní kolednické praxe Jiří Karger.

Naštěstí je mnohem více těch, kteří smysl sbírky chápou. Jako nenápadná paní ve skromné domácnosti v Leštině, která vzala svoji peněženku, celý její obsah vysypala do dlaně a peníze postupně vkládala do pokladničky.

„Přestože je výtěžek kasiček již uzavřen a spočítán a přispět lze už jen prostřednictvím DMS nebo složenkou, mohou se nám lidé, které koledníci minuli, ozvat. My za nimi pošleme dobrovolníky, aby důležitý nápis přání Christus Mansionem Benedicat ani pro rok 2012 na veřejích nechyběl,“ uzavřel třináctou Tříkrálovou sbírku Jiří Karger.

Kam půjde výtěžek Tříkrálové sbírky

Tři králové nesbírali jen peníze, ale také náměty na konkrétní pomoc z výtěžku sbírky. Ta je určena na pomoc lidem a rodinám v nouzi a na podporu a rozvoj charitních služeb.

„Z šestnácti návrhů od koledníků směřuje osm na konkrétní rodiny a v dalších se často objevovali lidé bez domova, nezaměstnaní, senioři, podpora mateřských a rodinných center i pomoc do Afriky. Charita se po předchozím prošetření situace bude snažit návrhům vyhovět,“ uvedl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Vedle povinného podílu na zahraniční humanitární a rozvojovou pomoc, chce letos Charita rozvinout domácí hospicovou péči. Poskytuje ji u lidí nevyléčitelně nemocných na sklonku života, kteří chtějí důstojně a za snesitelné bolesti zemřít doma mezi svými blízkými. Terénní sociální služby plánuje Charita s příspěvkem ze sbírky rozšířit i do regionu Tatenicka.

Další podpora zamíří do rozvíjející se dílničky pro lidi bez domova. Ta jim poskytne zázemí a pracovní terapii při třídění vysbíraných plastových vršků, pracovat budou také při odstraňování ochranných značek ze zabavených padělků pro jejich další využití.