Nejčastěji se z kasiček sypou kovové dvacetikoruny a padesátikoruny. Pracovníci Charity už ale našli i dvoutisícovku. Velký údiv se v jejich tvářích objevil, když z jedné kasičky vytáhli dokonce pětitisícovou bankovku.

„Bylo to pro nás obrovské překvapení. Pětitisícovou bankovku obsahovala kasička z Mitrovic. V této malé osadě se díky tomu letos vykoledovalo skoro dvojnásobně více než loni," řekla koordinátorka sbírka Markéta Horáková.

Na rozdíl od minulých let se letos v pokladničkách jen výjimečně objevila cizí měna. Z kasiček vypadlo několik eur, francouzský frank a polský zlotý. Loni se v pokladničce z Brníčka našly i irácké dináry.

Pracovníci Charity objevili také už neplatný padesátník a desetník a desetikorunu z doby československé federace.

V minulých letech kasičky obsahovaly průměrně kolem tří a půl tisíce korun. Letos to podle odhadů pracovníků zábřežské Charity bude podobné. „Koledníci se jen výjimečně setkali s odmítnutím. Pořád se mluví o krizi, ale lidé ochotně přispívali. Je vidět, že Tříkrálová sbírka má důvěru," dodala Markéta Horáková.

Občas se koledníkům stává, že přijdou k seniorům, kteří našetří z důchodu tisícikorunu a vloží ji do tříkrálové kasičky. „Jsou to lidé, u nichž se projevuje, že už mají nějakou zkušenost s Charitou. Už někdy potřebovali naše služby a vědí, jaká je to pomoc jak pro ně samotné, tak pro jejich rodiny," vysvětlila Jana Skalická z propagace Charity.

Do Tříkrálové sbírky se letos zapojily děti i senioři. V Zábřehu Charitě pomohla spolupráce s místním gymnáziem a Základní školou Boženy Němcové. Hodně studentů se nahlásilo jako vedoucí skupinek i koledníci.

V Klopině zase mají krále, který objíždí domácnosti na invalidním vozíku. Na výsledku se to hned projevilo. „Je to výchovné, že invalidům přispějeme třeba na vozík, když to potřebují, a na druhou stranu se je snažíme zapojit do dobrovolnictví. Navíc se díky tomu nevyčleňují ze společnosti," řekla Jana Skalická.

Počítání dokončí v zábřežské Charitě tento týden. Výsledek sbírky pak slavnostně vyhlásí na Tříkrálovém koncertu, což je letošní novinka. Charita jej připravila jako poděkování koledníkům, ale zvána je široká veřejnost.

Koncert se uskuteční v neděli 19. ledna od půl třetí odpoledne v Katolickém domě v Zábřehu. Vystoupí na něm kapely Madalen a Vodníci. „Hudebníci vzali vystoupení jako benefici, takže budou hrát bez nároku na honorář," doplnila Jana Skalická.

Připraveny budou také dovednostní a zábavné hry pro děti s Mateřským a rodinným centrem Hnízdo, které Charita provozuje. Koledníci se pak s diváky podělí o své zážitky a pochlubí se, jak se jim letos dařilo. Vstupné na koncert je dobrovolné.