Přerušení výkonu trestu je nejvyšší formou odměny, kterou může vězeň získat. Musí si ji ale zasloužit vzorným chováním a plněním svých povinností

„Všichni tři odsouzení, kterým bude uděleno přerušení trestu na svátky, spadají do kategorie dozoru. Odsouzených z kategorie zvýšené ostrahy, kterých je tady nejvíce, se přerušení trestu netýká," sdělila mluvčí mírovské věznice Kamila Válková.

Přerušení trestu navrhuje vychovatel a rozhoduje o něm komise na základě celé řady kritérií. Přihlíží například k délce trestu, k šanci na podmíněné propuštění, rodinnému zázemí nebo zločinu, za nějž byl vězeň odsouzen. Konečné slovo má vždycky ředitel.

„Maximálně může ředitel věznice přerušit odsouzenému výkon trestu na dobu dvaceti dnů v kalendářním roce. Doba přerušení se přitom počítá do výkonu trestu," doplnila Kamila Válková.

Ani vánoční svátky či konec roku neznamenají pro vězně změnu běžného denního režimu. „Zvýší se však počet aktivit, které pro vězně pořádáme. Na Štědrý den to bude například vánoční turnaj v šipkách, na Boží hod vánoční soutěž o nejsilnějšího muže osmého oddělení a turnaj ve stolním tenisu, na Štěpána vánoční filmové představení a turnaj v šachách," vypočítala mluvčí věznice, čím vším si mohou odsouzení zpestřit dlouhé chvíle během svátků.

Sportovně zaměřený bude za zdmi Mírova i přelom starého a nového roku. Na Silvestra se mohou vězni zapojit do kondičního cvičení a posilování nebo si opět zahrát turnaj v šipkách.

Také vězeňské jídlo je na Mírově o vánočních svátcích bohatší než v průběhu roku. Kapra ale odsouzení ke štědrovečerní večeři nedostanou. Vedení věznice se tak snaží vyhnout riziku, že by muselo kvůli zabodnuté kosti v krku s vězněm k lékaři.

„Na Štědrý den budou mít odsouzení k obědu zelnou polévku a čočku na kyselo s vejcem a chlebem. K večeři dostanou smažený vepřový řízek s bramborovým salátem a také balíček na přilepšenou," popsala sváteční menu Kamila Válková.

Ve věznici na Mírově si v současné době odpykává trest 424 odsouzených. Normovaná kapacita věznice, která je 389 míst, je tak překročená o devět procent. „Nejvíce odsouzených, a to 359, spadá do nejpřísnější kategorie se zvýšenou ostrahou. Šest z nich si na Mírově odpykává doživotní trest," vypočítala mluvčí věznice.

Zbývajících čtyřiašedesát vězňů patří do mírnějších kategorií s dozorem nebo s ostrahou. Mezi nedobrovolnými obyvateli hradu je i čtyřiatřicet cizinců.

Co budou mít vězni z Mírova k jídlu?

Štědrý den
Snídaně: půl vánočky, máslo, kakao, jablko, přídavek: 150 g chleba
Oběd: 0,33 l zelná polévka s bramborem, 1 ks vařené vejce, 200 g čočka na kyselo, sterilovaný okurek, 100 g chleba, čaj
Večeře: 100 g smažený vepřový řízek, 200 g bramborový salát, balíček, čaj

Silvestr
Snídaně: 150 g budapešťská pomazánka, 250 g chléb, čaj, vita nápoj, přídavek: 150 g chléb
Oběd: 0,33 l hovězí polévka se smaženým hráškem, 150 g smažená vepřová játra, 200 g bramborová kaše, 0,1 l kompot, čaj
Večeře: 90 g hovězí guláš, 2 rohlíky, čaj