Letmý pohled do javornických kronik: V roce 1903 napadla od 17. do 20. dubna spousta sněhu, který měl za následek více než týdenní potíže s dopravou. V roce 1913 nastalo brzké jaro. V březnu teploty vystoupaly na 20 až 25 stupňů Celsia. Od 11. do 15. dubna nastaly mrazy mínus sedm stupňů Celsia, které způsobily škody na rostlinách a stromech. A v roce 1925 byla nejmírnější zima za sto let, začátkem února vykvetly sněženky a fialky.

„V Javorníku není výjimečné, že meruňky vykvetou v únoru. V kronikách jsou zápisy, že sníh nenapadl v zimě vůbec, byly teplé zimy, stromy kvetly v lednu. Pak ale často přišly mrazy a všechno zničily. V roce 1971 bylo teplé jaro, pak ale přišly silné mrazy. Ve školní zahradě zničily sad broskví, ovoce pomrzlo, kmeny stromů popraskaly. Jak se generace mění, lidé často zapomínají, Často neví, jak bylo tři roky nazpět,“ říká obyvatel Javorníku Michal Zajonc, který se ve volném čase věnuje meteorologii.

Následky námrazy na Javornicku ve čtvrtek 26. ledna 2023. Složky IZS čekají elektrického vedení přetrženého padlým stromem v Zálesí na příjezd energetiků.
Vesnice na Javornicku svírá námraza a ledovka. Nejde elektřina, lidi vozí hasiči

Extrémy v počasí ve městě a blízkém okolí předurčují přírodní podmínky. Zatímco na východ a sever se otevírají polské roviny, západní konec městečka svírá hluboké údolí a silnička se šplhá k sedm set metrů vysokému hřebeni Rychlebských hor.

A tak zatímco osady Travná a Zálesí loni v lednu týden svírala ledová kalamita, samotný Javorník o pár kilometrů níže patří k nejteplejším oblastem České republiky vůbec.

„Ne nadarmo se Javorníku říká Slezská Haná. Z jedné strany je obklopen horami, z polské strany je otevřený. Tepla sem často přijdou ze zadní strany Krkonoš kolem Sovích hor. Teplý vzduch se tu nalije a v rychlebském údolí se drží. Z druhé strany působí pomyslná stěna Otmuchovského jezera a dalších jezer, která v Javorníku teplo drží,“ má vypozorováno amatérský meteorolog.

Zubaři - ilustrační foto
Javorník hledá pediatra. Zubaře má dva, léčit ale nesmí

Vlhké teplo z rozsáhlých vodních ploch udržuje teplotu v Javorníku v plusových hodnotách i v zimě. Sníh zde většinou napadne, až když jezera zamrznou. „V Javorníku padl rekord nejen v nejvyšší naměřené teplotě odpoledne, ale byla tu i nejvyšší ranní minimální teplota. Všude mrzlo, ale Javorník byl tři stupně v plusu, protože nebyla zamrzlá jezera, byl tu opar, mlha,“ dodává Michal Zajonc.

O meteorologii se zajímá od dětství, v březnu 2011 si na zahradu přivezl manuální meteorologickou stanici. S tímto koníčkem není v Javorníku a okolí sám. Věnují se mu i sousedé v místních částech Zálesí, Bílý Potok a Horní Hoštice. Pokud se k měření přidají i na Borůvkové hoře a v sousední vsi Bernartice, bude se v okruhu pár kilometrů počasí zaznamenávat na sedmi místech. V samotném Javorníku totiž existují stanice dvě. Pár set metrů od Zajoncovy měří počasí Český hydrometeorologický ústav.

Michal Zajonc z Javorníku se ve svém volném čase věnuje meteorologii.
K meteorologii přivedla Michala Zajonce povodeň

K amatérským meteorologům patří Vlasta Zetochová z Horních Hoštic. Do tlustého sešitu zapisuje třikrát denně teplotu, oblačnost, srážky nebo vítr. „Měřit jsem začala rok poté, co jsme se sem nastěhovali. Zajímalo mě to vždycky, jen jsem nevěděla, jak na to. Však to také píšu všelijak amatérsky. Můj tatínek na vojně měřil počasí. Jestli to mám po něm, nevím,“ říká seniorka.

Letos v březnu Michal Zajonc přivezl meteorologickou budku z lázní Karlova Studánka. Od dubna 1999 ji obsluhoval Ludvík Janíček. Po jeho smrti službu převzala jeho žena Marie, která se však před časem odstěhovala. Stanice zůstala bezprizorní a lázně se ji rozhodly zrušit.

Policejní akce na Červenohorském sedle v sobotu 23. července 2022
"Nejlepší trať v Evropě!" Na motorkáře na Sedle vyrazili policisté i STK

„Musím ji natřít, nechat uschnout, sešroubovat. Chci ji dát do sadu, takže ji musím nejméně metr zakopat do země. V budce zůstal zachovaný jeden přístroj, termohydrograf, který měří teplotu a vlhkost. Funguje, jen do něj musím dát pásky. Budu asi jediný v republice, kdo bude mít dvě manuální meteorologické budky. Třeba to jednou po mě převezme moje dcera,“ uzavírá Michal Zajonc.