„Od prvního října jsme začali s tříděním skla. Pokud bychom sklárnám nedodávali surovinu roztříděnou, přestaly by od nás barevné sklo brát,“ informoval Jan Prejda, ředitel Technických služeb Jeseník, které mají svoz odpadů z celého regionu na starosti. Podotkl, že obcím přinese změna přínos v podobě zvýšení odměn o šest procent od společnosti Eko-kom, která separovaný odpad vykupuje. Minulý týden začaly platit nové podmínky pro třídění. Lidé, kteří myslí ekologicky a chtěli začít s rozdělováním skla, měli ale v prvních dnech smůlu. Na stanovištích byly pouze obaly na plasty, papír a sklo. „Fyzicky nejde rozmístění nových kontejnerů zvládnout za tak krátkou dobu. Informovali jsme, že nové kontejnery dodáme v průběhu října,“ uvedl Prejda.

„Od Eko-komu, který pro nás udělal pilotní projekt, dostaneme sto osmnáct nových kontejnerů a dalších sto našich musíme opravit, přetřít, polepit a rozvézt na stanoviště,“ dodal na vysvětlenou. Na Jesenicku, které je v separaci odpadů nejlepším regionem v republice, zmizely v minulých týdnech také kontejnery na kov. Právě ty budou zaměstnanci přetírat pro ukládání skla. Technické služby nádoby na kovy stáhly kvůli nerentabilnosti.

„Sběr kovů do kontejnerů už několik let nefungoval. Plnily se i půl roku, lidé kov raději nosili do sběrny. O možnost ukládání kovu ale nepřijdou. Mohou jej uložit do kontejneru určeného pro papír. Nedělá nám to problém, třídící linka má magnet,“ sdělil Prejda.