Tříkrálová sbírka se tentokrát uskuteční hlavně ve virtuálním prostoru.

„Zdraví koledníků i dárců je pro nás na prvním místě a tak sbírka z velké části proběhne online. Koledníci nemohou bohužel vyjít do ulic, budeme se snažit všem rozdávat poselství naděje a radosti na dálku,“ vysvětlila olomoucká koordinátorka sbírky Veronika Velčovská.

Jak přispět?

Na stránkách www.trikralovasbirka.cz je možné už nyní přispět libovolnou částkou do takzvané online kasičky. Dárci si tam také poslechnou koledu i požehnání a mohou takto přispívat až do 30. dubna. Další možností je bankovní převod na účet Tříkrálové sbírky.

„Je potřeba uvádět variabilní symbol konkrétní charity, které chce dárce přispět. Podrobné informace jsou k dispozici také například na www.olomouc.charita.cz. Přispět je možné rovněž dárcovskou textovou zprávou,“ popsala koordinátorka.

Pracovníci olomoucké Charity se nyní snaží najít další varianty, jak lidem umožnit, aby se mohli do tradiční sbírky zapojit.

„Připravujeme kasičky, které rozmístíme na obecní úřady, do menších obchodů nebo lékáren. Jedna bude také na sekretariátu Charity v Olomouci,“ poznamenala Veronika Velčovská s tím, že pokladničky budou přístupné do 24. ledna.

Tři krále i dárce hlídá PESZdroj: www.trikralovasbirka.cz/

Kam poputuje výtěžek?

Výtěžek Tříkrálové sbírky je v regionu tentokrát určen na podporu domácí péče či na finanční a materiální pomoc lidem s psychosociálními poruchami, kteří se ocitnou v nouzi. A pomůže také jednotlivcům a rodinám s dětmi potýkajícími se s dopady koronaviru.

„Mnoho matek samoživitelek a rodičů přišlo o možnost si přivydělávat. V minulosti se na Charitu neobraceli, situaci zvládali sami, ale letos přicházejí žádat o pomoc. Právě na ně bychom se chtěli zaměřit a podpořit je z darů, kterými lidé přispějí do Tříkrálové sbírky,“ vysvětlila koordinátorka.

Snažíme se mezi lidi dostat naději

Pracovníci Charit z regionu se zpočátku připravovali na to, že Tříkrálová koleda bude probíhat také tradičním způsobem, což však není kvůli aktuálnímu vývoji epidemiologické situace možné.

„Pořád jsme doufali, že skupinky malých koledníků budou moci vyrazit do ulic. Máme od nich zprávy, že je jim to líto a tak hledáme alternativy, jak je zapojit. Připravujeme pro ně výtvarnou soutěž a další aktivity. Je pro nás velmi potěšující poslouchat zpětné vazby také od dárců. Mnozí z nich koledníky každým rokem vyhlížejí a velmi rádi se s nimi setkávají. Naději a radost se snažíme k lidem dostat také dalšími způsoby,“ dodala Veronika Velčovská.