Kolemjdoucí mohli také ochutnat výbornou zelňačku. Pracovníci Charity jí nechali navařit sto porcí, které rozdávali jako poděkování dárcům.

Do ulic měst a vesnic šumperského děkanátu v následujících dnech vyrazí na dvě stě skupinek koledníků, přibližně stejný počet jako loni. V loňském roce se podařilo vybrat bez sto šedesáti korun rovných šest set tisíc.

„Výtěžek sbírky půjde na přímou pomoc lidem v nouzi, na Centrum pro rodinu v Šumperku, na činnost Poradny pro ženy dívky – ochranu nenarozeného života nebo na obnovu vybavení půjčovny rehabilitačních a kompenzačních pomůcek," řekla ředitelka šumperské Charity Marie Vychopeňová.

Charitu letos čeká stěhování do nového. Ještě v první polovině roku se má přesunout do budovy bývalé hygienické stanice v Jeremenkově ulici. Část peněz vybraných při letošní Tříkrálové sbírce proto použije také na vybudování přijímací místnosti pro uživatele a jejich rodiny v novém působišti.

Na Zábřežsku začala Tříkrálová sbírka už v pátek a potrvá až do 12. ledna. V tomto regionu mívá koledování tradičně velký úspěch. Loni se podařilo v zábřežském děkanátu vybrat rekordní sumu milion a sto osmdesát tisíc korun.

Letos bude vesnice a města na Zábřežsku obcházet rekordní počet koledníků. „Svou účast a zapojení přislíbilo zhruba čtrnáct set koledníků – dobrovolníků," řekl před několika dny ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Na Jesenicku se budou moci lidé se skupinkami koledníků potkávat až do poloviny ledna. Charita Javorník chce za vybrané peníze letos dokončit bezbariérové úpravy hygienického zázemí v Domově pokojného stáří svaté Hedviky ve Vidnavě a pořídit automobil pro ošetřovatelskou službu.

Ty správné koledníky lidé poznají nejen podle královského oděvu, ale především u sebe budou mít očíslovanou a obecním úřadem řádně zapečetěnou pokladničku s logem Charity ČR a také průkazku s pověřením k provádění sbírky.