Výsledek předčil všechna očekávání. Oproti loňsku se vybralo téměř o čtyřiačtyřicet tisíc korun více. „Takový výsledek jsme nečekali ani v tom nejoptimističtějším snu. Lidé byli solidární s potřebnými a vnímaví k potřebách Charity a nebáli se štědře přispět do kasiček," řekla koordinátorka sbírky Markéta Horáková.

Skupinky koledníků od 2. do 7. ledna obešly většinu měst, obcí a osad děkanátu. Nekoledovalo se pouze v Lupěném.

Tři nejbohatší kasičky naplnili v Lošticích. Loňské prvenství obhájila skupinka vedená Ludmilou Schwarzovou, která vybrala 16 526 korun. V pokladničce Elišky Škarkové bylo 10 309korun a jen o sedmnáct korun méně vykoledovala skupinka vedená Janem Malíkem.

Průměrně se v jedné pokladničce objevilo 3 475 korun, což je asi o stokorunu méně než loni. Nejčastěji se v kasičkách objevovaly zlatavé dvacetikoruny. Koledníci jich přinesli 6 502 kusy. Druhým nejčastějším platidlem byly padesátikoruny. Těch bylo ve schránkách celkem 5 230.

Hned devětkrát vypadla z kasiček dvoutisícikoruna, přičemž dvě tyto bankovky vykoledovala skupina Martiny Bankové z Chromče.

Cizí měna se letos v pokladničkách objevovala méně často, než tomu bylo v předešlých letech. Mezi eury, polskými zlotými, chorvatskými kunami, norskými, švédskými a slovenskými korunami vzbudily největší obdiv irácké dináry, které se objevily v kasičce z Brníčka, a běloruské rubly.

Přestože je výtěžek pokladniček už uzavřen a spočítán, dárci mohou stále přispět. Jednou z možností jsou dárcovské DMS zprávy ve tvaru DMS KOLEDA poslané na telefonní číslo 87777. Další variantou je poslat peníze složenkou.

„Pokud přece jen někam Tři králové nedorazili nebo nezastihli nikoho doma, mohou se takoví lidé ozvat na číslo 736 510 816. My za nimi pošleme dobrovolníky, kteří jim důležitý nápis Christus Mansionem Benedicat pro rok 2013 na veřeje jejich dveří doplní," dodala Markéta Horáková.

Výtěžek Tříkrálové sbírky nyní počítají na Charitě v Šumperku i v Javorníku, pod níž spadá celé Jesenicko. Na Šumpersku budou výsledky známé v polovině tohoto týdne. Na Jesenicku sbírka skončila teprve v pondělí 14. ledna a obsah pokladniček se teprve sčítá. (mik)

Koledníci nesbírají jen peníze, ale také náměty na to, jak by měl být použit výtěžek sbírky, která je určená na pomoc lidem a rodinám v nouzi a na podporu a rozvoj charitních služeb.

Výtěžek Tříkrálové sbírky se dělí podle předem stanoveného klíče. Menší část jde na projekty diecézních charit nebo na humanitární pomoc, dvě třetiny vybraných peněz zůstávají v regionu.

„Část výtěžku půjde na přímou pomoc sociálně slabým jednotlivcům a rodinám, zbytek použijeme na další projekty," vysvětlila koordinátorka sbírky Markéta Horáková z Charity Zábřeh.

Dárci se tak mohou spolupodílet na využití shromážděných prostředků. Pokud jste nestihli dát svůj námět na využití peněz z fondu solidarity přímo tříkrálovým koledníkům, můžete tak učinit i dodatečně. Stačí se jen ozvat na telefonní číslo 736 510 816 nebo na e-mailovou adresu trikralova.sbirka@charitazabreh.cz.

To v Jeseníku mají o dalším využití vybraných peněz předem jasno. „Vybrané prostředky použijeme na rekonstrukci koupelen v Domě pokojného stáří svaté Hedviky ve Vidnavě," řekla ředitelka Charity Javorník Helena Paschkeová.