Byli mezi nimi i Jan a Josef Hoblerovi, kteří koledovali se svou maminkou Alenou v ulicích Leštiny. „Letos chodíme už pošesté. Lidé jsou většinou ochotní přispět. Už nás tady všichni znají, chodíme pořád v těch samých ulicích," řekl starší z obou bratrů.

Počasí jim letos docela přálo, i když foukal ostrý a studený vítr. „Už jsme chodili i za velkého mrazu, náledí nebo deště, který klukům rozmáčel krepové ozdoby. Letos jsem měla obavy ze sněžení, které hlásili v předpovědi, ale počasí docela ujde. Jen mám trochu obavy, že za větru to bude nápor na hlasivky," doplnila Alena Hoblerová.

V oblasti spravované Charitou Zábřeh, tedy na Zábřežsku, Mohelnicku a Štítecku, se letos sbírka koná už pošestnácté. Zapojí se do ní více než třináct stovek dobrovolníků, kteří budou obcházet domácnosti až do 11. ledna. Loni se v zábřežském děkanátu podařilo vybrat největší sumu v historii - přesně 1 239 600 korun.

Peníze posloužily místní Charitě pro přímou pomoc lidem v nouzi, dále na rozvoj domácí léčebné fyzioterapie a rehabilitace. Pomáhají také se spolufinancováním projektu domácího hospice, který je alternativou k nemocnicím i „kamennému" hospici a umožňuje lidem nevyléčitelně nemocným dožít doma, v okruhu svých blízkých.

„Další příspěvky jsme využili na podporu střediska Naděje pro nejpotřebnější včetně jejich aktivního zapojení do práce a motivačního programu ke svépomoci a na transformaci Dobrovolnického centra, které se z důvodu poklesu finančních zdrojů ocitlo v krizi. Část výtěžku byla také určena na zahraniční humanitární pomoc na Filipínách, Ukrajině, v Angole a Indii," uvedla Jana Skalická z propagace Charity.

Tříkrálová sbírka je jediná, ve které se mohou dárci spolupodílet na využití shromážděných prostředků. Dárci mohou přemýšlet o lidech kolem sebe, kterým by stálo za to pomoci. Pokud na někoho takového přijdou, mohou se ozvat na telefonní číslo 736 509 431 nebo na e-mail trikralova.sbirka@charitazabreh.cz.

Tříkrálová sbírka běží naplno už také ve městech a obcích na Jesenicku, kde potrvá až do 14. ledna. Šumperská Charita zahájí tradiční sbírku dnes v 15 hodin v Šumperku na Točáku. Podávat se zde bude novoroční zelňačka, zaměstnanci Charity budou také rozdávat drobné dárky dětem. Role koledníků se pro tento den zhostí zpěváčci Šumperského dětského sboru.