Kromě tradičních stran, jako je ČSSD, Strana zelených, KSČM, KDU-ČSL nebo Nezávislí - Jeseník, se v letošních komunálních volbách objevila i nová uskupení.

O přízeň voličů se budou ucházet Věci veřejné, TOP 09, Strana práv občanů Zemanovci, nebo Pravý blok - Cibulkovci. Do politiky chtějí vstoupit i Mladí pro Jeseník. Nové uskupení vytvořili i nezávislí s kandidátkou Jeseník pro všechny.

Do voleb se v Jeseníku nakonec zapojí i ODS, přestože stranou zmítaly vnitřní spory. Před časem nejvyšší orgán strany, výkonná rada, sebral místnímu sdružení v čele s Janem Jedličkou licenci. Nynější starosta města Petr Procházka, kterého se Jedlička pokoušel ze strany vyloučit, ještě předtím přestoupil do místního sdružení v sousední Lipové– lázních. Nyní sestavil vlastní kandidátku pod hlavičkou ODS.

„Chtěl bych pokračovat v práci a navázat na to, co se nám podařilo. I nadále se chceme věnovat seniorům. Chceme vyvolat diskusi, zda jsou občané spokojení s jedinou základní školou. Určitě chceme vybudovat wellness centrum tak, aby to nezatížilo kasu města. Chceme také postavit víceúčelové hřiště, rekonstruovat sportovní halu, opravovat cesty a chodníky. Plánů je moc,“ řekl Procházka.

Jan Jedlička, majitel Jesenické nemocnice, se nakonec se svými přívrženci bude ucházet o hlasy pod hlavičkou Strany svobodných občanů.

Naopak nynější místostarosta Jiří Staňa je na kandidátce Strany zelených až na čtvrté pozici. Lídrem je zastupitel a předseda místního i celorepublikového sdružení Brontosauři Tomáš Hradil.

O pozici prvního muže města bude bojovat i zastupitel Michal Blaško jako lídr kandidátky KDU-ČSL.

„Byť jsem ekonom, zajímá mě oblast školství, vzdělávání a sociálních věcí. Na Základní škole v Nábřežní ulici jsou problémy. Proto bych se zde chtěl pokusit zavést etickou výchovu a také zajistit trvalou zpětnou vazbu školy s rodinami. Lidovci byli vždy sociálně ladění, proto chci udržet porodné, které město nyní vyplácí. Zajímají mě vícečetné a vícegenerační rodiny, kterým chci pomáhat. Pokud o tuto nabídku bude zájem, chtěl bych pro občany něco dělat. Nechci kralovat, chci pomáhat,“ uvedl Blaško.

Horkým kandidátem na nejvyšší post ve městě je i nynější radní Radek Brnka z nové strany TOP 09. Jde o mladého ekonoma, který má za sebou první čtyři roky v komunální politice.

Nynější opozici na kandidátce Strany svobodných demokratů vede zastupitelka Veronika Peštuková. Ani tato strana se netají velkými ambicemi.

V čele jesenických komunistů stojí tradičně Stanislav Loučný.

Nezávislé sdružení Jeseník pro všechny vede vydavatel Jesenického týdeníku Miroslav Chovanec, který má s politikou letité zkušenosti.

Lídři dalších stran jsou v politice nováčky. Věci veřejné vede majitel místní taxislužby Jiří Fanta, Mladé pro Jeseník pak podnikatel Miroslav Ambrozy. Cibulkovci mají na kandidátce pouze Milana Rejthara. Zemanovce povede do voleb Dagmar Ponechalová. ČSSD vsadila na bývalou vedoucí finančního odboru města Marii Fomiczewovou.