Byť cesty následovníků slavného polárníka byly podstatně kratší než ta celoživotní výprava Jana Eskymo Welzla, zatím jich bylo téměř padesát a letos k nim přibude dalších deset.

Výstava má vernisáž ve čtvrtek 17. ledna v pět odpoledne a návštěvníci tentokrát uvidí svět objektivem Zábřežanů Pavla Böhma, Vratislava Jarmara, Vladimíra Maňky a Josefa Morávka, další snímky z cest patří Bohumilu Blažíčkovi z Postřelmova, Magdě a Martinu Novákovým z Lupěného, Martinu Půrovi z Mohelnice a Vladimíru Šimkovi z Bludova. Raritou je poslední vystavující – Tibeťan Karma Tsering, který se přátelí s Magdou Novákovou.

Hned po vernisáži následuje v kině Retro audiovizuální pořad horolezce Josefa Morávka nazvaný Schisma Pangma – vrchol nad travnatými planinami. Morávek vystavuje už podruhé. Poprvé to bylo hned v prvním ročníku v roce 2004, před dvěma lety zase uváděl vernisáž.

„Ne všechny cesty končí absolutním úspěchem, ale důležitá je už cesta sama, zvlášť když na ní musíte improvizovat,“ řekl tehdy Morávek a pokračoval: „Tohle je výstava na počest člověka, který se nebál vzít na svá bedra tíhu rozhodnutí a hledal něco jiného, než by ho čekalo tady v Evropě. Na rozdíl od nás se z cest vrátit nechtěl.“

Výstava v Tunklově dvorci zároveň odstartuje tradiční festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů nazvaný Welzlování.

Jeho součástí bude vedle několika audiovizuálních pořadů také recesistický závod Welzlův kufr (uskuteční se 26. ledna), závody čtyřspřeží s lidskou posádkou na Masarykově náměstí (10. února) a na závěr pak 16. února soutěžní přehlídka filmů s cestovatelskou tematikou Welzlovo filmobile.