Dlouhé stráně dodávají elektřinu nejen ve špičkách, ale stále častěji působí jako stabilizátor české energetické soustavy. Ta je jednorázově zatěžována výrobou z obnovitelných zdrojů, což představuje například větrnou či solární energii.

„Letošní čísla potvrzují dlouhodobý trend vyššího využívání přečerpávacích vodních elektráren, které tak mají nezastupitelnou roli,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Dlouhé stráně jsou schopné najet na plný výkon během desítek vteřin a takřka tak okamžitě doplnit zásobu do elektrizační soustavy v republice.

Největším objemem výroby se po Dlouhých stráních mohou pyšnit Dalešice a největší klasická vodní elektrárna v České republice Orlík.

Dlouhé stráně nezaznamenávají pouze nárůst výkonů, ale bodují i v oblasti, která s energetikou nesouvisí. Stávají se totiž stále více vyhledávaným turistickým cílem.

27000 návštěvníků za půl roku

V prvním pololetí letošního roku navštívilo vodní elektrárnu Dlouhé stráně téměř sedmadvacet tisíc návštěvníků. To je více než o třetinu více než loni touto dobou. Vodní dílo v Jeseníkách se tak v létě může srovnávat s těmi nevyhledávanějšími historickými památkami kraje, jako je například hrad Bouzov či zámek ve Velkých Losinách.

„S ohledem na umístění v Chráněné krajinné oblasti je exkurze na Dlouhých stráních rozdělena na dvě části. Vedle prohlídky informačního centra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu se nabízí i možnost návštěvy horní nádrže s výhledem na Jeseníky,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

K takzvanému magickému oku, jak se také říká seříznutému vršku hory Dlouhé stráně, dopraví turistu z Koutů nad Desnou šestisedačková lanovka. Poté lidé mohou použít ekologický mikrobus, nebo se vydat po několika kilometrové trase pěšky, na in-line bruslích či na běžkách. Tisíce turistů ale samotnou exkurzi vynechává a dává přednost pouze individuální návštěvě horní nádrže.