Lidé, kteří měli hranici za humny, museli až dosud cestovat k sousedům přes desítky kilometrů vzdálené přechody.

Staré Město usilovalo o vybudování přechodu dlouho. „O zřízení hraničního přechodu se hovořilo a jednalo nejméně třináct let. Je dobře, že snaha našich předchůdců nebyla marná,“ řekl starosta Starého Města Vladimír Černín (KSČM). Slavnostní otevření přechodu mezi Starým Městem a Nowou Morawou je naplánováno na pondělí 4. června, účast přislíbila řada osobností politického života.

Nový přechod nabídne nejen kratší cestu ze Starého Města do Polska, ale projíždějící zde najdou také slušné zázemí. Budova, která bude zatím sloužit jako celnice, je majetkem obce.

„Díky desetimilionové dotaci ze státního rozpočtu se v minulém roce podařilo zhruba za čtyři měsíce vybudovat vhodný objekt, který by měl po naplnění Schengenských dohod sloužit jako ubytovací a stravovací zařízení pro turisty a zájemce o zajímavou rekreaci,“ vysvětlil Černín.

Schengenské dohody totiž počítají s vytvořením zón volného pohybu a se zrušením kontrol na společných vnitřních hranicích zemí Evropské unie.
Otevření přechodu pro osobní dopravu, který je nyní možné překročit jen na kole nebo pěšky, předcházely dlouhé administrativní průtahy. Velké náklady představovalo také vybudování příjezdové cesty.

Zhruba šestikilometrový úsek nové silnice ze Starého Města na Kladské sedlo spolkl desítky milionů korun, investorem byl krajský úřad. Polská strana do nové široké silnice vedoucí z Kladského sedla prozíravě investovala již v roce 1999, kdy se opravovala zničená cesta po povodních.

„Mnoho turistů sem jezdí s tím, že Polsko navštíví, v mapách totiž silnice přes Kladské sedlo již nějaký čas je. Pak jsou zklamaní, že musí najet dalších sedmdesát kilometrů k nejbližšímu přechodu do Miedzylesie nebo do Mikulovic,“ vysvětlil tajemník radnice ve Starém Městě Zdeněk Panský.

Kuriózně cestovali také staroměstští radní, kteří často jezdí do polského příhraničního města Stronie Slaskie. Služební cesty čeští i polští úředníci podstupovali tak, že dojeli na Kladské sedlo, kde zaparkovali, hranici přešli pěšky a pak nasedli do aut hostitelů. „Hraniční přechod bude zajímavý nejen pro turisty, ale také pro naše občany. Například v nedalekém městě Stronie Slaskie je široká možnost nákupů i vyžití včetně krytého plaveckého bazénu,“ dodal starosta Starého Města Vladimír Černín.