Pro Poštulkovi byla nominace příjemným překvapením. „Také proto, že nás nominovala Eva Brabcová, majitelka Štrúdlu do krabice. Společně jsme se několikrát setkali u dobrého štrúdlu u ní v Benešově či u tvarůžkového moučníku u nás v Lošticích," popsal Zbyněk Poštulka své pocity poté, co se dozvěděl o zařazení do soutěže.

Nad účastí se nerozmýšlel. „Jsou v životě nominace, které se neodmítají, a tato je jednou z nich. Ocenění je pro firmy a podnikatele, kterých si lidé váží, takže jsem zvědavý na ohlas veřejnosti na náš rodinný projekt Tvarůžkové cukrárny," dodal Zbyněk Poštulka.

K nápadu na netradiční pochoutky z loštických tvarůžků přivedla Poštulkovi před lety vášeň pro dobré jídlo. V roce 2009 otevřeli v Lošticích prodejnu lahůdek. Ve stejném roce vznikly i jejich první recepty na pochoutky z tvarůžků. Tehdy poprvé vyrobili Loštický šáteček a Loštický koláček, jejichž součástí je sýr s nenapodobitel­ným aroma.

Pochoutky ve Tvarůžkové cukrárně vypadají sladce, ale chutnají slaně. Výborně se hodí například k vínu nebo pivu. Základem každého z nich je listové těsto, které má neutrální chuť.

„Kromě těsta obsahují všechny moučníky tvarůžky, tvarůžkovou pěnu a pak vždy jen jednu další ingredienci. Více jich nekombinujeme, protože by se chutě přebíjely," přiblížila originální zákusky Zdeňka Poštulková.

Manželé recepty vymýšlejí sami. „Jsme gurmáni, procestovali a ochutnali jsme celou Českou republiku. Navštívili jsme spoustu prestižních restaurací a dívali se kolem sebe, jak špičkoví kuchaři kombinují různé chutě. Máme rádi dobré víno a jídlo," popsala Zdeňka Poštulková, kde berou inspiraci.

Prvními posuzovateli každé novinky je rodina a zaměstnanci cukrárny. Společně pak dolaďují drobné detaily. Na každou sezonu se snaží vymyslet něco nového. V nabídce dnes mají dvě desítky druhů moučníků z tvarůžků. Na objednávku připravují i tvarůžkové dorty.

Za své výrobky už získali spoustu ocenění na domácích potravinářských soutěžích, jako je Česká chuťovka, Regionální potravina nebo TOP výrobek Olomouckého kraje.

Veřejnost může majitele Tvarůžkové cukrárny podpořit v hlasování na internetových stránkách soutěže Český Goodwill. Hlasovat je možné do konce září. Vítěze vyhlásí na slavnostním galavečeru 20. října v Českém muzeu hudby na pražské Malé Straně. (mik)