Na rozlehlé ploše u nádraží v Javorníku se střídá jedno těžké auto za druhým. Sváží sem dřevo z celé severní částí Rychlebských hor, zejména stromy napadené kůrovcem. Dřevaři je tu krátí a překládají na jiná auta nebo vagony. Z kmenů při tom opadává kůra, z níž se na zemi tvoří silná vrstva bláta.

„Jakmile zaprší, nedá se tu projít, jedině v holínkách. Nedávno tu stály tři kamiony vedle sebe, nebylo možné projet. Když jsem si je fotil, přišel ke mně nějaký Slovák, začal do mě strkat a vyhrožovat mi, že mi dá ránu,“ popisuje situaci spolumajitel domu Miroslav Šašinka.

Nakládali jí klády nad hlavou

Nepříjemné zážitky má i Vítězslava Perepelicová. „Přijel náklaďák, já jsem okolo něj chtěla projet na kole. Nakládali do něj klády, mně nad hlavou. Chlapi na mě volali: Nebojte se paní, jeďte,“ popisuje žena. Zoufalí obyvatelé chodí raději přes koleje, auty pak jezdí přes sousední louku.

„Nemám nic proti podnikání. Ať tu řežou, ale ať cestu uklidí, abychom mohli projít,“ poznamenala další z obyvatelek domu Jaroslava Šmirjáková.

Plochu uklízíme, zní z firmy

Manipulační plocha patří místnímu obyvateli, který ji pronajímá dřevařským firmám. Jednou z nich je Kloboucká lesní. Její jednatel Vojtěch Dorňák potvrdil, že plochu jeho společnost využívá.

„Celkem je tu asi pět subjektů. My zde v neděli a o svátcích žádné práce neprovádíme, v sobotu pak od osmi hodin. Využívanou část plochy pravidelně uklízíme,“ uvedl Vojtěch Dorňák s tím, že jeho firmu prozatím nikdo s žádnou stížností nekontaktoval.

Starosta Javorníku Jiří Jura uvedl, že problémy má město zdokumentované a řeší je s majitelem pozemku. Situaci však komplikuje fakt, že příjezdová cesta patří několika vlastníkům.

Zlepšení by se měli dočkat lidé, kteří bydlí na protější straně kolejí.

„U komunikace k nádraží je chodník hodně znečištěný a poškozený. Letos chceme zahájit výstavbu nového a zajistit oddělení cesty od manipulační plochy,“ řekl starosta Jura.