Incident se stal v neděli 5. května kolem deváté hodiny ranní. Skupina poutníků procházela kontrolou na Svatopetrském náměstí.

V tašce, kterou měl kněz s sebou, byly kromě plynové pistole podle italského listu Il Messaggero i další podezřelé předměty, konkrétně nůž, řezák na krabice a šroubovák.

Kněz Milan Palkovič, který je farářem ve Velkých Losinách, celou záležitost popsal jako nedorozumění.

„Máme na pouti pána, který s sebou vzal dva invalidní lidi. Cítí se být ohrožený, protože ho celkem nedávno přepadli v Olomouci. Pořídil si proto plynovou pistoli. Registroval si ji a zjišťoval, zda ji může vzít s sebou do Itálie,“ řekl Milan Palkovič, který je na pouti jako duchovní doprovod. V Římě byl v posledních letech dvakrát a při obou návštěvách byl okraden.

Děkovná bohoslužba za blahořečení řeholnice Marie Paschalis Jahnové v sobotu 18. června v Sobotíně.
Výjimečný moment pro celou Moravu. Mučednici ze Sobotína blahoslavili

Plynovou pistoli s sebou šedesátiletý věřící měl i v době, kdy se skupina poutníků vydala do Vatikánu. Na svatopetrském náměstí musela projít bezpečnostní kontrolou.

„Těsně předtím, než jsme přišli ke sloupořadí u Vatikánu, kde je kontrola, se na mě ten pán obrátil, že si s sebou nevzal doklady, jestli bych mu tu tašku podržel. Při kontrole pak z tašky vytáhli plynovou pistoli. Řekli, že v Itálii není možné ji nosit a začali to řešit,“ popsal Milan Palkovič.

Následující hodiny strávili oba muži na policejní stanici. Propouštěni byli téhož dne kolem půl čtvrté odpoledne.

Podle Milana Palkoviče je celá věc uzavřená, s poutníky pokračuje v programu. Italský list Corriere Della Sera nicméně uvedl, že se vyšetřovatelé domnívají, že věřící svěřil tašku duchovnímu, protože si myslel, že ten projde kontrolami bez problémů. List také dodal, že oba muži jsou stíháni na svobodě.