Zastupitelstvo Maletína je dlouhodobě stavbě větrníků nakloněno. Jedna větrná elektrárna už tu stojí od roku 2008. Také v minulém volebním období Maletínští jednali s investorem, který zde chtěl stavět větrníky, od záměru ale nakonec ustoupil. Zastupitelé už vyslovili souhlas i s plánovanými sedmi větrnými elektrárnami.

Hluku se místní neobávají. Větrníky totiž mají stát v sousedství plánované dálnice D35, která má vést z Mohelnice směrem do východních Čech.

„Budoucí dálnice zasáhne do života místních lidí i krajinného rázu daleko víc. My z ní budeme mít jen negativní dopady – emise a hluk z projíždějících aut, který bude mnohonásobně větší než z elektráren. Navíc dálnici tady budeme mít už napořád, kdežto větrníky se po skončení životnosti snadno rozmontují a odstraní," řekl starosta Maletína Jiří Flášar (KSČM).

Narozdíl od dálnice větrníky přinesou obci užitek, především finanční. „Za územní rozhodnutí ke každé z elektráren nám investor dá milion korun, navíc bude ročně platit asi dvě stě tisíc korun nájem," vysvětlil starosta Flášar.

Obec má v plánu postavit kanalizaci a čističku odpadních vod. Použít na to chce právě prostředky získané díky větrníkům. „I kdybychom dostali dotaci, budeme k ní muset přidat obecní peníze, které bychom jinak těžko sháněli," doplnil starosta Flášar.

Investor slíbil také podporovat místní občanská sdružení, kterých v obci působí hned pět. Vedle hasičů a myslivců jsou to ještě rybáři, tělovýchovná jednota a Sdružení maletínských maminek. Ta budou podle dohody od provozovatele elektráren dostávat příspěvek na svoji činnost.

Proti elektrárnám nejsou ani zastupitelé sousedních Krchleb, kteří se k záměru investora rovněž vyjadřovali, protože jeden z větrníků má stát na hranici jejich katastru. „Zastupitelé se usnesli, že zatím nebudeme vznášet k záměru žádné zásadní připomínky," sdělil starosta Krchleb Vojtěch Keszeli (nez.).

Také v Krchlebech se stejně jako v Maletíně více obávají negativních dopadů dálnice než větrníků. „Kvůli dálnici přijdeme o přírodu a dopad to bude mít samozřejmě i na počet chatařů či chalupářů, kteří k nám jezdí právě kvůli klidu a přírodě," doplnil starosta Keszeli.

Společnost VTE Maletín, která o stavbu větrného parku usiluje, má sídlo v Poděbradech. Její základní kapitál je dvě stě tisíc korun. Do obchodního rejstříku byla zapsána v dubnu loňského roku.

Stoprocentním vlastníkem společnosti VTE Maletín je Zdeněk Čadek, který podle obchodního rejstříku vlastní nebo spoluvlastní ještě čtyři další firmy a podniká především v energetice. Jeho vyjádření se nepodařilo získat. Telefonní číslo uvedené u jedné z jeho firem pod jeho jménem už patří jinému majiteli.

Podle dokumentace, kterou společnost předložila úřadům ke schválení a Deník ji má k dispozici, by měla mít každá elektrárna výkon tři megawatty. Větrníky mají být vybavené rotorem, jenž umožňuje pracovat s různým typem otáček, a také zařízením, díky němuž se mění úhly nastavení vrtulí podle toho, jak fouká vítr. Tím je možné dosáhnout maximální ekeftivnosti a minimálního hluku.

Pokud se podaří investorovi sehnat všechna potřebná povolení, chce elektrárny postavit ještě letos.

V České republice jsou nyní v provozu větrné elektrárny o celkovém výkonu 260 megawatt. Loni podle statistiky České společnosti pro větrnou energii vyrobily 371 gigawatthodin elektrické energie, což stačí pro pokrytí spotřeby asi 113 tisíc domácností.

Plánovaný větrný park v Maletíně má zvýšit výrobu elektřiny z větru v Olomouckém kraji o více než polovinu. Na Šumpersku a Jesenicku stojí další větrníky, ale s daleko menším výkonem, ještě v Mladoňově, Ostružné, Velké Kraši a na Mravenečníku v Jeseníkách.

Plánované větrné elektrárny Maletín v číslech

Počet:                  7 typu Vestas V112
Výška stožáru:   119 m
Průměr rotoru:  112 m
Výkon:                7 x 3 MW
Zdroj: databáze posuzování vlivu na životní prostředí