Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U prodavačů stále platí: Náš zákazník, náš pán

Šumperk – Vybalit zboží, narovnat ho do regálu, namarkovat na pokladně a zákazníkovi správně vrátit peníze. V očích mnoha lidí je práce prodavače jednoduchá, zvlášť když mají zkušenosti převážně z velkých marketů. Budoucí absolventi tohoto oboru se ale musejí naučit mnohem více. Na chvíli se s nimi za pult postavil i redaktor Deníku.

12.12.2016
SDÍLEJ:

Budoucí prodavači a obchodníci ze Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku mají praxi i ve školní kantýně. Na chvíli se s nimi za pult postavil i redaktor Deníku Michal Krestýn.Foto: DENÍK/Hana Kubová

Kantýna Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku připomíná malý krámek. Nejvíc na odbytu tu jde čerstvé pečivo, minerálky a bagety. O jeho provoz se starají sami žáci oborů prodavač a obchodník. O přestávkách obsluhují své spolužáky.

„Na starosti mají vše od objednávek přes přebírání zboží, prodej až po každodenní uzávěrku pokladny na konci dne. Doplňují zboží a reagují na poptávku, aby měli dostatečně široký sortiment, kontrolují data spotřeby, správné a platné cenovky nebo teplotu v chladicí vitríně. Na konci týdne v pátek pak udělají také inventuru," popisuje náplň práce svých svěřenců vedoucí učitelka odborného výcviku Vilma Johnová.

Za pultem školní kantýny dnes obsluhuje Kristýna Zatloukalová, která je ve třetím ročníku oboru obchodník. Spolu s ní je tu dnes František Holouš. Ten chtěl být původně strojním mechanikem, nakonec ale přešel na obor prodavač. Teď je ve druhém ročníku.

„Inventura je asi nejsložitější, ale zatím nám pokaždé vše sedělo," shodují se Kristýna s Františkem.

Rozhodí mě jen studentka

Velká přestávka se rychle blíží a brzy přicházejí první zákazníci. Nasazuji úsměv a ptám se, co jim mohu nabídnout. Chvíli mi trvá, než se zorientuji v sortimentu, ale František vždy poradí, zatímco Kristýna markuje a inkasuje peníze.

Jde to hladce, rozhodí mě jen jedna studentka, která přijde s tím, že má osmnáct korun, chtěla by si dát něco dobrého, na co má chuť, ale neví co. Neobvyklé přání, ale i tomu dokáží mí dnešní kolegové vyhovět.

Pak mi ještě Kristýna ukáže, jak se obsluhuje pokladní systém, kam se co zadává a jak vydám účtenku. Zkouším si to jen nanečisto, nerad bych jim udělal manko.

„Počítač funguje jako skladové hospodářství. Zadává se do něj příjem zboží, naskladnění i prodej. Žáci zodpovídají i za finanční hotovost. My je kontrolujeme. Na závěr se udělá inventura a vše musí sedět," vysvětluje učitelka odborného výcviku Nikola Ševčíková.

Kristýně se ve školním bufetu líbí. „Celý první ročník jsem byla v supermarketu, kde jsme jen vybalovali zboží. Tady je to mnohem lepší, protože se víc naučíme a můžeme také komunikovat se zákazníky," říká.

Podobné kantýny mají na starosti budoucí prodavači i na dalších třech šumperských školách. Jinak chodí na praxi do různých supermarketů.

Prestiž profese prodavače a obchodníka především v očích zákazníků anonymních marketů poněkud klesá. „Mnozí lidé si myslí, že stačí mít jakékoliv vzdělání, aby mohli prodávat. Na absenci kvalitních základů řemesla pak doplácíme jako zákazníci my všichni," posteskla si Vilma Johnová.

Své žáky vede k tomu, aby se drželi osvědčeného hesla Náš zákazník, náš pán. „Pokud zákazníkům nabídneme kvalitní zboží a profesionálně je obsloužíme, vždy se rádi vrátí," vysvětluje, jaké zásady budoucím prodavačům a obchodníkům vštěpuje.

Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku
Nabízí třináct výučních oborů: elektrikář – silnoproud, elektromechanik pro zařízení a přístroje, instalatér, kadeřník, klempíř, mechanik opravář kolejových vozidel, obráběč kovů, operátor skladování, prodavač, strojní mechanik, tesař, truhlář, zedník, zednické práce.
Dalších šest oborů je zakončeno maturitní zkouškou: mechanik strojů a zařízení, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, nábytkářská a dřevařská výroba, obchodník, stavebnictví, strojírenská a elektrotechnická zařízení
Obor prodavač je tříletý, studium je zakončeno závěrečnou zkouškou. Absolvent pak získá výuční list.
Cílem je připravit absolventa tak, aby mohl pracovat samostatně ve všech typech provozních jednotek. Obsah vzdělávání tvoří všeobecné a odborné předměty (ekonomika, obchodní provoz, zbožíznalství, účetnictví, informační technologie, propagace, administrativa prodeje(.
Budoucí obchodníci studují čtyři roky. Po úspěšném absolvování získávají maturitní vysvědčení.
Obchodníci získají znalosti a vědomosti v oblasti provozu a řízení obchodních firem. Uplatní se v prodeji zboží, administrativní a ekonomické činnosti v obchodní firmě s použitím výpočetní techniky.

Autor: Michal Krestýn

12.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení