Scénář všech knih je podobný. Petr Možný vybere ze své bohaté sbírky historických pohlednic a snímků téma, Zdeněk Gába vše doplní faktografickými údaji. Dvojice autorů svou sérii odstartovali knihou Králický sněžník a okolí, následovalo Putování k horské chatě Paprsek a Pomezí Čech a Moravy, čtvrté v pořadí jsou Horské chaty v Jeseníkách.

„Už teď mám v hlavě plán na další knihu, ale víc k tomu zatím nechci prozradit,“ usmívá se Petr Možný, který letos slaví sedmdesátku. Tu by mu však nikdo rozhodně nehádal.

„Každá z knih byla v něčem unikátní. Vždy se v nich objevovaly snímky, které nikdy nebyly publikovány. V té nejnovější patří mezi nejzajímavější snímky historických interiérů – například chaty na Skřítku, Alfrédky, Švýcárny či hostince na Pradědu. Vzácná je i fotografie Františkovy myslivny z přelomu 19. a 20. století, u níž je zachycen podnikatel Franz Klein na koni. Prakticky neznámý je snímek vyhořelé Ovčárny,“ vyjmenoval Petr Možný. Prozradil, že nejstarší snímky jsou z konce 19. století.

Ilustrační foto
Muž opravoval tatru. Ta nastartovala a přejela mu nohy

Mrakodrap pod Pradědem

Mezi perličky patří i stádo pasoucích se krav pod Pradědem či fotografie rozestavěných rozhleden na tomto nejvyšším vrcholu Jeseníků. Nechybí zde ani futurologická pohlednice z počátku 20. století, do které autoři ztvárnili své představy života v Jeseníkách po sto letech. Na obloze se to hemží balóny a vzducholoděmi, pod Pradědem stojí mrakodrap a tunelem projíždí vlak.

č. 2 Jiří Valent. Vizualizace stavby šumperského architekta Jiřího Valenta. Pavilon měl tvarem připomínat lasturu, ale nenašla se žádná firma, která by se vešla do rozpočtu 2,5 milionu korun
Altán se do Smetanových sadů v Šumperku nevrátí

O Vřesové studánce

Jednu z nejrozsáhlejších kapitol tvůrci věnovali Vřesové studánce. V jejím závěru je i studie chaty a kaple, kterou zde chtěl postavit Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka. Zatím se však proti projektu tvrdě postavili ekologové.

„Chaty jsou pro návštěvníky hor záchytný a bezpečný bod. Na hřebenech Jeseníků jich není mnoho a situace se ještě zhoršila, po zániku útočiště na Vřesové studánce. Domnívám se, že by se sem chata měla vrátit,“ podotkl Petr Možný.

Kniha se dá koupit v knihkupectvích i třeba na informačním centru v Šumperku za 390 korun. Ty předchozí jsou už téměř vyprodány, některé si kvůli zájmu vysloužily dotisk.

Ilustrační foto
Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů