Na smrcích v okolí Rychlebských stezek se podepsalo hned několik škodlivých činitelů, především kůrovec, houba václavka a částečně i vítr.

„V porostu se tak nacházely nebezpečné staré souše a zlomy, takže šlo o nezbytný zásah,“ vysvětlil hajný René Madaj ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, který má zmíněný lesnický úsek na starosti.

Lesníci spolupracují s provozovatelem Rychlebských stezek. Do jejich otevření stezek práce dokončí a les bude uklizený.

„Jsme si vědomi, že se v těchto lokalitách nachází staré nebezpečné souše a je nutné je včas odstranit. Jsme rádi, že máme s církevními lesy nastavenou velmi dobrou spolupráci. Dohodli jsme se, že lesnické práce provedou v době, kdy jsou stezky zavřeny,“ řekl provozovatel Rychlebských stezek Pavel Horník.

V Olomouci u Šantovky zahájilo provoz nové testovací místo na Covid-19. Ilustrační foto
Dobrá zpráva: covid zpomaluje. Jak je na tom Šumpersko a Jesenicko

Lesníci zasahují v lokalitách, kde se porost intenzivně přirozeně zmlazuje. Opětovné zalesnění tak na sebe nenechá dlouho čekat. Porost bude obnoven do dvou let, jak ukládá lesní zákon.

,,S ohledem na charakter lokality jsme zvolili použití lanovkové technologie k přibližování vytěženého dříví. Ta je maximálně šetrná k životnímu prostředí a zároveň hrozí jen minimální poškození single tracků,“ dodal vedoucí polesí Vápenná Vlastimil Koňařík.