Hosty od 24. května vítá Horský hotel Sněženka v Hynčicích pod Sušinou. Návštěvníci mohou do hotelu v malé vesnici pod masivem Králického Sněžníku zavítat znovu po 157 dnech. Musí však splnit podmínky nařízené vládou, tedy se prokázat očkovacím certifikátem nebo negativním testem. S tím nicméně zájemcům o ubytování dovede personál pomoci.

„Hosté se mohou nechat na Covid-19 otestovat přímo v hotelu,“ sdělila provozní Veronika Kubíčková.

Zatímco hotelové wellness fungovat nemůže, restaurace je pro ubytované otevřena bez omezení. „Hotel má více místností jako jsou restaurace, jídelna, salonek. Lze tak dodržovat bezpečné rozestupy,“ objasnila provozní.

Návštěvníky může potěšit fakt, že v tomto podniku nezdražili. „Ceny necháváme stejné jako v minulém roce,“ potvrdila Veronika Kubíčková.

Situace v Sobotíně

Na polovinu června plánuje otevření resort v Sobotíně. Komplex tvoří několik hotelů od nejvýstavnějšího v někdejším zámku rodu Kleinů po hotel rodinného typu, ale také apartmány, minipivovar nebo motorest. První hosté by do pokojů měli vkročit 14. června.

Provozovatelé resortu doufají, že v této době už nebude muset omezovat provoz například wellness. Pokud bude platit povinnost testování, hostům ho umožní přímo na místě.

„Zdražení ubytování neplánujeme, ke zdražení některých služeb bohužel přistoupit musíme,“ řekla hlavní manažerka resortu Vanda Vacínová.

Podle ředitele Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáše Raka valná většina ubytovacích zařízení dlouhé měsíce nucené uzávěry přežila. Ve výhodě byla ta, která byla už před covidem v dobré kondici. Pomohla i podpora ze strany státu.

„U těch slabších máme informaci, že někteří z nich situaci neustáli a skončili nebo jsou na prodej. Takových je ale minimum,“ řekl Tomáš Rak.

Hledá se personál

Valná většina ubytovatelů má podle jeho slov kapacitu v letních měsících už z velké části zarezervovanou. Výraznější zájem než o velké hotely je přitom o menší penziony, apartmány nebo ubytování v soukromí. Problémem se spíše jeví nedostatek obslužného personálu.

„Máme signály od restauratérů, lázní, větších hotelů, že v tuto chvíli nemají zaplněný stav a shání personál. Jeseníky budou v létě plné, stejně jako loni budou zažívat přetlak. Doufejme, že ubytovatelé a restauratéři dokáží zajistit dostatek pracovníků,“ uzavřel ředitel Rak.

Zájem je i v Olomouci

Zájem o ubytování zaznamenávají i v Olomouci. Například hotelu NH Collection Olomouc Congress začalo po zprávách o znovuotevření ubytovacích zařízení začalo výrazně přibývat rezervací na měsíc až měsíc a půl dopředu.

„Během posledního týdne nám přibývá okolo čtyřiceti až padesáti rezervací denně, což je velmi pozitivní trend. Dokonce jsme zaznamenali rekord, stovku rezervací během uplynulých čtyřiadvaceti hodin. Do hotelu se zase začíná vracet obchodní klientela, na pobyty k nám jezdí také páry a rodiny s dětmi. Jsme moc rádi, že je o náš hotel takový zájem,“ řekl ředitel Tomáš Rousek.