„S loňským podzimem se letošek nedá srovnat, zatím máme na závěr roku prodáno nejvýš šedesát procent kapacit chat, které k rekreaci nabízíme. Stále lze bez problémů sehnat slušné ubytování na velmi atraktivních místech Jeseníků, ale lidé váhají. Řada zájemců si pouze pobyt zablokuje, ale pak nezaplatí. Ceny přitom zůstaly většinou na stejné úrovni jako loni, pokud u některých objektů majitelé cenu zvedli, jsou nyní neprodejné. Zájem je především o levnější ubytování,“ vysvětlila Alena Klimešová, majitelka šumperské agentury Chatař, která se zabývá pronajímáním soukromých objektů v Jeseníkách.

Velký zájem býval například o chaty, kde se mohou ubytovat dvě rodiny, ty bývaly vyprodané dlouho dopředu. Nyní si lidé z těchto volných kapacit ještě mohou vybírat.

Podle Klimešové o ubytování v Jeseníkách byl ještě velký zájem v létě, zimní sezóna ale zřejmě z důvodu hospodářské recese zaznamená velký propad.

Ani v turisticky atraktivním hotelu Červenohorské sedlo nemají jasno, zda v zimních měsících naplní kapacitu.

„Pobyty prodáváme přes cestovní kanceláře u nás i Německu, teprve koncem listopadu nás budou informovat o svých požadavcích. Zatím je jen jasné, že jsou na celou zimu vyprodány pokoje, které jsou díky dvěma ložnicím určeny pro rodiny s dětmi,“ řekl ředitel hotelu Tomáš Sedláček.

Zmíněný hotel ještě dříve než špatná ekonomická situace zasáhla dvouletá oprava silnice přes Červenohorské sedlo. Silnice musela být většinu měsíců zavřená, což mělo pro hotel téměř likvidační následky.

„Rozjet znovu provoz bylo velmi obtížné, za dva roky totiž hotel klientelu téměř ztratil. Letní sezóna již ale byla slušná. Nelze ale vyloučit, že se krize projeví teprve v zimě, kdy přijede lidí méně,“ dodal Sedláček.