Nadstandardní příspěvek v podobě školních potřeb i učebnic dostávají například školáci ve svazkové základní škole v Rapotíně. Obec jako zřizovatel školy si takové výdaje může dovolit, do jejího rozpočtu totiž proudí velké sumy díky skládce.

„Žáci prvních tříd od nás dostávají kufřík plný výtvarných potřeb, takže rodiče je kupovat nemusí. Obec v tomto směru školu výrazně dotuje už řadu let. Navíc děti mají zdarma i jazykové učebnice, které jsou poměrně drahé," sdělila zástupkyně ředitelky rapotínské školy Ludmila Navrátilová. Ve svazkové škole, kterou navštěvují děti z Rapotína, Petrova nad Desnou a Sobotína 1. září do lavic usedne třiapadesát prvňáčků.

Připraveni na začátek školního roku jsou už také ve škole v Hrabové, všech osm žáků prvních tříd se rovněž může těšit na lavici plnou pastelek, tužek a dalších věcí, které budou při výuce potřebovat.

„Už v první školní den toho děti dostávají hodně. Navíc se snažíme se být hospodární, proto vždy na začátku školního roku od rodičů vybereme finanční obnos kolem šesti set korun a za ten nakupujeme pro děti hromadně sešity i další pomůcky. Nechceme, aby například rodiče dětem na začátku školního roku kupovali drahé temperové barvy, ty se použily jednou a na konci roku se vyschlé tuby mohly vyhodit," řekla ředitelka Základní školy v Hrabové Jana Vondálová.

Speciální akce pro první školní den ale školy většinou nechystají. „Řada prvňáčků přichází s obavami, takže je nechceme hned první den zatěžovat. Promítneme jim film o škole, kde je zachycené dění z minulého školního roku, aby se měli na co těšit. Pestřejší program plánujeme až na další dny," přiblížila Jana Vondálová.

V Základní škole Sluneční v Šumperku je zahájení školního roku již několik let hromadné, setkání všech žáků a učitelů se odehrává v atriu školní budovy. Deváťáci předávají svým nejmladším spolužákům symbolické klíče od školy.

Zato ve škole „Hluchák" v ulici 8. května se přivítání žáků pod širým nebem neodehraje. Hřiště, které mělo být hotové do konce prázdnin, je totiž stále ještě rozestavěné, takže děti zamíří rovnou do tříd. „Pro žáky prvních tříd už máme nachystané balíčky, chybět nebude ani malý dárek," řekl ředitel školy Radovan Pavelka.