Motoristé tak budou moci více sešlápnout pedál plynu. Křižovatka je ale podle starosty bez úprav nebezpečná.

„Chceme od Ředitelství silnic a dálnic provést změnu zatáček a rozhledových podmínek, protože stále oddalují výstavbu průtahu obcí a zlepšení se nechystá. Podle informací, které nám dali, se do roku 2020 v Uhelné do silnice nekopne,“ zdůvodnil starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL) žádost, kterou se chystá odeslat na ŘSD. Stavební úpravy jsou podle něj jediným schůdným řešením k připravované výměně značení, které v obci připravuje ŘSD.

Dopis vyvolala změna značení povolující namísto stávající třicetikilometrové rychlosti padesátku. Třicetikilometrová rychlost může někomu připomínat pohyb hlemýždě. Pro obyvatele Uhelné je však životně důležitá a podle starostky Juříka může mít zvýšení rychlosti tragické následky.

„Jde nám o bezpečnost chodců a o bezpečné opuštění křižovatky motoristy, kteří jedou z horní části obce. Sice musejí zastavit na stopce, ale jestliže má řidič bezpečně odbočit a po hlavní silnici vedoucí od Javorníku pojede někdo rychleji, tak nemá šanci,“ je přesvědčený Juřík.

„Sám jsem si to vyzkoušel a je to skutečně nebezpečné. Viditelnost v tomto místě je maximálně padesát metrů, a to vůbec neberu v potaz zimu, náledí a sněhovou kaši na cestě,“ řekl starosta.

V Uhelné sice chápou, že jezdit třicítkou po hlavní silnici je neobvyklé, ale v tomto případě nutné. „Po změně bude velký problém vedlejší cestu opustit. Obávám se kolizí. Když teď řidiči nedodržovali třicítku a jezdili tudy padesát i šedesát, kolik budou jezdit pak? Já to vidím černě. Proto chci úpravu křižovatky,“ dodal starosta.

Podle vyjádření policie je ale vše v pořádku. „Dopravní inženýr policie podal podnět na obec, ŘSD a kraj, zda má snížení rychlosti nějaký efekt, a neviděl důvod k jejímu ponechání. Proto povolil zvýšení ze třiceti na padesát kilometrů,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.