Počasí velkému úklidu nepřálo. „Teplota vzduchu byla šest stupňů a vody ještě o stupeň méně. Proto jsme úklid obce omezili,“ řekl starosta Uhelné Leoš Juřík (KDU-ČSL).

Od rána bylo v terénu pouze deset dobrovolných záchranářů. Ženy, které si berou na starosti květinovou výzdobu a děti zůstaly kvůli dešti raději doma. Výjimkou byl devítiletý Tomáš. „Přijel jsem uklízet, ale nemrzí mě, že nepracujeme,“ řekl s úsměvem. Od hasičů však dostal helmu, vestu a plácačku, se kterou řídil dopravu.

Hasiči si vzali na starost koryto místního potoka. Z vody tahali igelity, plastové láhve, konzervy a další odpad. Ve vodě objevili i koberce. To, že potok uklízí už počtvrté, nebylo na množství vytaženého nepořádku poznat. „Nasbírali jsme tři vozíky odpadků. Je toho sice méně než loni, ale asi nám pomohlo, že před týdnem stoupla voda a něco odplavila. I tak je toho požehnaně,“ řekl starosta dobrovolných hasičů Ladislav Dubčik.

Náves a okolí obce si na svůj jarní úklid musí počkat. Ale příkopy z místní části Horní Fořt až do Vlčic už odpadky nehyzdí. „Už to bylo neúnosné. Když jsem jezdil kolem a viděl, kolik je u cest nepořádku, poslal jsem naše veřejně prospěšné pracovníky, aby to uklidili, i když příkopy patří správě a údržbě silnic. Naši lidé na pětikilometrovém úseku sesbírali patnáct pytlů odpadků,“ řekl starosta Juřík.