V rámci projektu Fotbal pro rozvoj, který spojuje fotbal se vzděláváním o problematice rozvojových zemí, zavítal do ČR už popáté tým mladých talentovaných fotbalistů a fotbalistek z největší keňské chudinské čtvrti Mathare.

Keňský tým sehraje exhibiční turnaje s širokou škálou domácích týmů a absolvuje vzdělávací semináře s českými středoškoláky.

Pobyt Keňanů bude zároveň doprovázet kulturní program v rámci Dnů pro Afriku v Praze, Mostě, Poličce a Olomouci. Oficiální podporu projektu vyjádřili fotbalista a vítěz letošní Evropské ligy Tomáš Ujfaluši a hudebník Xavier Baumaxa.

Mezi hráči keňského týmu jsou mladí chlapci i dívky, které spojuje život v jedné z největších chudinských čtvrtí Afriky, nairobském Mathare.

Pracují pro neziskovou organizaci MYSA (Mathare Youth Sport Association), která organizuje fotbalové ligy pro 25 000 chlapců a dívek a sociální programy k řešení složitých existenčních problémů a zlepšení životní situace dětí ve slumech.

„Fotbal je pro nás prostředkem rozvoje osobnosti, týmového ducha na hřišti i mimo něj. Skrze fotbal a navazující komunitní programy se snažíme vychovávat novou generaci lídrů pro naši zemi,“ říká vedoucí výpravy George Mwangi. Za svou 20letou činnost v oblasti sportu a rozvoje byla MYSA už dvakrát nominována na Nobelovu cenu míru.

Šumperk, Slavonín a orloj

Pobyt keňského týmu bude doprovázet nabitý program. Fotbalové turnaje, kulturní akce pro veřejnost i vzdělávací interkulturní semináře a besedy ve školách.

„Fotbal je klíčovým prvkem jejich pobytu, ale smyslem není si jen zahrát. Partnerské školy, fotbalové kluby, ale i široká veřejnost budou mít šanci dozvědět se o životě lidí a dětí v chudinských čtvrtích Nairobi,“ dodává koordinátor projektu Pavel Žwak.

Tým MYSA odehraje řadu turnajů proti nejrůznějším fotbalovým týmům – ryze neprofesionálním i špičkovým. Pro fotbalové fanoušky bude jistě zajímavé utkání s Fanklubem Bohemians 1905 v Praze, nebo turnaj v Olomouci, kterého se zúčastní bývalý reprezentant Tomáš Ujfaluši.

Obyvatelé Olomouckého kraje budou mít možnost vidět Fotbal pro rozvoj hned několikrát.

První možnost je v sobotu Šumperku, kde se uskuteční Fotbalový turnaj organizovaný tamním futsalovým týmem Draci Šumperk, který bude spolu s doprovodným programem probíhat celý den.

V neděli se program přesouvá do Olomouce-Slavonína, kde se uskuteční fotbalový turnaj za účasti fotbalových hvězd Tomáše Ujfalušiho a Davida Rozehnala. Slavnostní zahájení bude v 9.00 a končí se v odpoledních hodinách předáváním cen.

V úterý 22. června se Fotbal pro rozvoj rozloučí s veřejností na olomouckém Horním náměstí, kde se od 13.00 uskuteční Olomoucký den pro Afriku plný koncertů a veřejných vystoupení.

Fotbal pro rozvoj je projekt neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Je realizován díky prostředkům z programu Sport pro rozvoj Ministerstva zahraničních věcí.

Pro letošní a příští rok je projekt součástí evropského projektu Football for development, do kterého jsou zapojeny organizace z Itálie, Rakouska a Maďarska. Projekt je též součástí kampaně Česko proti chudobě.

Fotbal pro rozvoj v Olomouckém kraji

Šumperk 19. 6. – 9.00, na hřišti FC Draci Šumperk (fotbalový turnaj a doprovodný program)

Olomouc 20. 6. – 9.00, Olomouc – Slavonín (fotbalový turnaj pro veřejnost, za účasti keňského a místních týmů. Zúčastní se také bývalý reprezentant Tomáš Ujfaluši).

Olomouc 22. 6. – 14.00, multikulturní odpoledne na Horním náměstí – (Kulturní program, workshopy).