„Domnívám se, že úklidu sněhu se město zhostilo dobře v rámci svých technických možností a také většina lidí se pustila do úklidu stejně jako v minulých letech. Je to přece přirozené, že si každý uklidí před svým domem nebo obchodem. Nový zákon znamená pro obce větší náklady, ale zase z majitelů nemovitostí snímá odpovědnost za možný úraz, který se může stát na neošetřeném chodníku před jejich domem. V tom je ta podstatná změna. Pro tyto případy je šumperská radnice pojištěná,“ sdělil šumperský místostarosta Petr Suchomel (KDU-ČSL).

Na zimní úklid šumperská radnice musela pro tento rok vyčlenit přibližně o milion korun více než v jiných letech. Podniky města Šumperka, které se o úklid cest i chodníků starají, také zpracovaly nový harmonogram úklidu.

Chodníky a komunikace jsou v něm vyjmenovány podle důležitosti. Navíc již na podzim šumperský starosta Zdeněk Brož (NV) adresoval výzvu občanům, aby před svými nemovitostmi sníh uklízeli. Starostova výzva se však setkala s velmi protichůdnými reakcemi.

S pořádnou sněhovou vrstvou se v minulých dnech potýkala také například obec Loučná nad Desnou, úklid byl ale bez problémů.

„Máme zde jen některá problematická místa například kolem panelových domů, kam technika nemůže. S nájemníky jsme se domluvili, že chodníky uklidí a my jim práci na konci roku zaplatíme,“ řekl místostarosta Loučné nad Desnou Bohumil Tkadlec (ČSSD).

Podobně vysoko položená je obec Vernířovice.

„Úklid komunikací jde velmi hladce, máme dohodu s místními podnikateli, že poskytnou techniku. Ale zatím sněhu ještě moc není, napadlo kolem deseti centimetrů,“ uvedl místostarosta Vernířovic Ladislav Szapowal (nez.).

Jsou chodníky v letošní zimě včas a dobře uklizené od sněhu?

Jan Novák, 52 let, Šumperk

Chodníky moc uklizené nejsou, letos je to určitě změna k horšímu. Také jsem nikoho sníh uklízet neviděl. Myslím si, že by se město o úklid sněhu z chodníků mělo starat o něco lépe.

Bohumil Krňávek, 52 let, Vikýřovice

S úklidem sněhu je problém a mělo to zůstat tak, jak tomu bylo dříve. Každý by si měl uklidit chodník před svým domem a ne spoléhat, až to udělá obec nebo město.

Martina Slavická, 40 let, Šumperk

Bydlím na výjezdu ze Šumperka a tam jsou chodníky vždy dobře a včas uklizené. Takže si myslím, že v tomhle ohledu město svou povinnost zvládá, ale věřím, že v okrajových částech města je situace horší.

Jan Koukola, 41 let, Šumperk

Myslím si, že město nemá kapacity na to, aby v případě, že napadne víc sněhu, zvládlo uklidit všechny chodníky, které mu náleží, zejména v okrajových částech města. Bydlím na kraji Šumperka a vím, že jsou většinou včas uklizené silnice, ale chodníky si uklízíme sami.

Leona Bednářová, 35 let , Šumperk

Bydlím v okolí Jeremenkovy ulice a musím říct, že zde problémy s uklízením chodníků nejsou. Zrovna dnes jsem potkala skupinku dělníků, kteří uklízeli sníh. Připadá mi, že se město snaží, doufám, že mu to celou zimu vydrží.

Zdenka Hlaváčová, 59 let, Šumperk

Připadá mi, že se město snaží. Když však napadne hodně sněhu, jako například v těchto dnech, jeho pracovníci nemohou být všude. Proto, když vidím, že město nestíhá, raději si svůj chodník uklidím sama